Jak założyć stronę i dlaczego WordPress

04-02-2019, 18:36

Strona internetowa to dziś coś bez czego prawie żaden biznes nie jest w stanie sensownie rozwinąć skrzydeł. To także element, który niejednokrotnie decyduje o sukcesie lub porażce, bo samo uruchomienie strony niczego jeszcze nie gwarantuje.

mat partnera

Strona internetowa ma realizować Twoje cele

Decydując się na opublikowanie w sieci własnej witryny w pierwszej kolejności powinniśmy nakreślić sobie jasno cel jaki ma realizować. To niezwykle istotne ponieważ, to co na tym etapie wypracujesz będzie miało wpływ na kolejne kroki. Jeśli Twoim celem jest pozyskanie nowych Klientów, zwiększenie sprzedaży usług lub produktów, powinieneś zadbać o odpowiednie środowisko, na bazie którego będzie stworzona i dalej prowadzona witryna. Pamiętaj, że dziś w sieci jest olbrzymia konkurencja i uruchomienie byle czego, byle jak w nadziei, że stanie się cud, będzie tylko stratą czasu i pieniędzy jakie zainwestujesz.

Dobierz narzędzia świadomie

Na rynku znajdziesz przytłaczającą ilość różnorodnych ofert związanych z uruchomieniem strony internetowej. Od kosztownych usług agencji interaktywnych po ekonomiczne czy wręcz darmowe kreatory stron internetowych. Jeśli dysponujesz znacznym budżetem i nie chcesz angażować się specjalnie w proces budowy strony internetowej wybierz usługi doświadczonej agencji, z kolei jeśli środki na ten cel masz mocno ograniczone sugeruję zakasać rękawy i podjąć się trudu samodzielnej budowy strony. Dlaczego? Dysponując niewielkimi środkami i wyszukując agencję lub freelancera, który za małe pieniądze podejmie się zadania, bardzo często skutkuje kiepskiej jakości produktem finalnym - ty jako osoba niedoświadczona możesz nawet tego nie wychwycić. Tak, tak... diabeł tkwi w szczegółach, a w tym wypadku w wewnętrznej strukturze kodu strony, która może być dla Ciebie odmianą alfabetu chińskiego.

Zdecydowanie lepiej w takiej sytuacji będzie samodzielnie opracować witrynę ponieważ nie tylko zaoszczędzisz swoje pieniądze, ale przede wszystkim będziesz doskonale znał każdą jej tajemnicę i będziesz w stanie lepiej o nią zadbać.

Nie ma znaczenia, że nigdy dotąd nie miałeś do czynienia z budową stron, nie ma znaczenia, że nie jesteś informatykiem czy grafikiem. Współczesne technologie dają Ci na tym polu tak wiele, że wystarczy chcieć i jesteś w stanie zrobić naprawdę dużo. Zaskoczysz sam siebie.

Zatem czy do budowy strony wybrać jakiś bezpłatny kreator stron? Jeśli Twój projekt ma charakter personalny, np. chcesz uruchomić prywatną niewielką stronę internetową, to jak najbardziej, śmiało możesz zdecydować się na wybór bezpłatnego kreatora, chociażby wix.com. Ale w sytuacji gdy planujesz uruchomić stronę o charakterze biznesowym, ma być wizytówką Twojej firmy, wówczas zapomnij o tej opcji. Będziesz dla wielu swoich przyszłych partnerów mniej wiarygodny. Owszem możesz zdecydować się na płatne wersje kreatorów, ale te które dają naprawdę duże możliwości rozwoju są dość kosztowne, a i tak narzucają wiele ograniczeń.

To co proponuję to wybór najpopularniejszego na świecie systemu zarządzania treścią o nazwie WordPress.

Dlaczego WordPress?

WordPress to rozwiązanie Open Source dostępne na bezpłatnej licencji i rozwijane już od 2003 roku. Dziś jest to najpopularniejszy system CMS na świecie, którego udział na rynku stron www to około 30%. Co to oznacza? A to, że co trzecia strona działająca w Internecie jest zbudowana własnie na bazie tego oprogramowania. Ową popularność zawdzięcza przede wszystkim prostocie obsługi i skalowalności. Na WordPressie uruchomisz dziś praktycznie każdy rodzaj strony internetowej począwszy od prostej wizytówki firmy, kończąc na sklepie internetowym, portalu ogłoszeniowym czy co Ci jeszcze przyjdzie do głowy.

Dzięki tej elastyczności możesz nie tylko wygodnie prowadzić swoją stronę, ale masz także praktycznie nieograniczone możliwości jej rozwoju czego żaden kreator stron nie jest w stanie Ci zaoferować.

Czego potrzebujesz by zacząć?

Przede wszystkim miejsca na serwerze i domeny. To co polecam zwłaszcza jak chodzi o WordPress'a, który jest dość wymagającym skryptem, to zarządzany hosting WordPress. To specjalna gałąź hostingu nastawiona właśnie konkretnie na ten system CMS, zapewniająca mu najlepsze z możliwych środowisko pracy. Taki hosting znajdziesz również na naszym rodzimym rynku i tu zdecydowanie polecam Twojej uwadze: https://jak-zrobic-strone.pl/hosting-wordpress/

Hosting jest o tyle interesujący, że dodatkowo zapewnia Ci narzędzia do optymalizacji strony pod kątem jej pozycjonowania w Google. Innymi słowy to hosting, który pomoże Ci pozyskać większy ruch na swojej przyszłej stronie wspierając w ten sposób procesy biznesowe w Twojej firmie.

Dodatkowo ważna jest także domena, czyli adres pod jakim strona będzie dostępna w Internecie. Zamawiając hosting możesz ją od razu zarejestrować wybierając jej płatną lub darmową odmianę.

W końcu potrzebujesz samej strony, a tę uruchomisz bez najmniejszych problemów. Instalacja WordPress'a sprowadza się do jednej prostej czynności - kliknięcia :)

mat partnera

Jeśli bardziej przemawiają do Ciebie obrazy ruchome, to pełna procedura instalacji przedstawiona jest na poniższym filmie.

W kilka chwil masz gotową do pracy stronę na systemie WordPress. Dodatkowo bezpłatny certyfikat SSL i wspomniane narzędzia wspomagające procesy optymalizacji SEO Twojej strony.

Co dalej?

Dalej pozostaje Ci dobrać motyw graficzny i wypełnić stronę treścią. Jeśli z czymkolwiek będziesz mieć problemy na JZS znajdziesz olbrzymią bazę wiedzy na temat pracy z WordPress'em, więc jestem pewien, że znajdziesz także rozwiązanie dla każdego swojego pomysłu, no może prawie każdego :)

Trzymam kciuki za Twoja stronę!
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: