Jak zaaranżować przestrzeń w niewielkim mieszkaniu?

18-06-2020, 07:47

Wbrew pozorom zaaranżowanie niewielkiej przestrzeni może być o wiele bardziej skomplikowane niż pomieszczenia bardziej przestronnego. Znalezienie właściwego miejsca na wszystko, czego potrzebujemy, nie jest w tej sytuacji łatwe. Nie oznacza to jednak, że w małym mieszkaniu nie mamy szansy na stworzenie wystroju, który będzie jednocześnie atrakcyjny pod względem estetycznym, jak i bardzo funkcjonalny. Podstawą takiego projektu zawsze musi być jednak dokładne planowanie i stworzenie listy swoich priorytetów.

zestaw mebli

Wykorzystaj dekoracje do podziału przestrzeni

Urządzając duży dom, bez żadnego problemu możemy nadać każdemu pokojowi inne przeznaczenie, jednak w małym mieszkaniu nie mamy takiego komfortu. Co więcej, ściany jeszcze bardziej ograniczają dostępną przestrzeń - dużo lepszym rozwiązaniem może być więc rezygnacja z nich, kiedy tylko jest to możliwe. Łączenie poszczególnych pomieszczeń w jeden większy pokój pozwoli zyskać dodatkowy kawałek podłogi i wizualnie powiększyć całe mieszkanie. Przy czym mniejsza liczba pokoi wcale nie ogranicza naszych opcji, jeśli chodzi o projektowanie miejsc o konkretnym zadaniu. Wykorzystując kolory i charakterystyczne elementy możemy podzielić taką przestrzeń na poszczególne sekcje, nadając każdej z nich indywidualny charakter w ramach jednego pomieszczenia. Często spotykanym rozwiązaniem jest łączenie kuchni z salonem - uwzględniając w projekcie piękny zestaw mebli z drewna dębowego do jadalni, możemy stworzyć również wygodny kącik jadalny, nawet jeśli nie możemy przeznaczyć na ten cel dodatkowego pokoju.

zestaw mebli

Skup się na tym, co najważniejsze

Ponieważ mniejsza ilość miejsca daje nam ograniczone możliwości, na samym początku najlepiej skupić się na rzeczach, których potrzebujemy najbardziej i tych, na których najbardziej nam zależy. Warto więc dobrze zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami - tylko w ten sposób stworzymy mieszkanie, które przyniesie nam radość. Jedną z rzeczy, która stwarza największe trudności, jest mała łazienka - jednak wybierając odpowiednie rozwiązania, na przykład wybierając wannę z funkcją prysznica, bez trudu zmieścimy w niej wszystko, na czym nam zależy bez konieczności rezygnowania z komfortu. Jeśli często pracujemy w domu, miejsce do pracy będzie nam niezbędne. Jeśli lubimy organizować spotkania i kolacje z rodziną czy znajomymi, warto zadbać o miejsce, gdzie wszyscy będą mogli wygodnie usiąść. Inaczej możemy zaaranżować przestrzeń dla jednej osoby, inaczej zaś dla rodziny z dziećmi - nasza sytuacja życiowa ma duży wpływ na to, jak możemy zaaranżować dostępną nam przestrzeń, nie warto więc ignorować tej kwestii.

Wykorzystuj dostępne możliwości

Nie mamy oczywiście możliwości zwiększenia dostępnej powierzchni, mamy za to do naszej dyspozycji wiele sposób na jej wizualne powiększenie. Istnieje kilka sztuczek, które możemy zastosować, by sprawić, że nasze mieszanie zacznie wyglądać na o wiele większe, niż jest w rzeczywistości. Pierwszym z nich jest wykorzystywanie całej dostępnej przestrzeni - oznacza to, że jeśli mamy balkon, możemy zaaranżować go w taki sposób, by stał się on swego rodzaju przedłużeniem na przykład naszego salonu. Świetnym sposobem na wizualne powiększenie otaczającej nas przestrzeni jest też wykorzystanie naturalnego światła - w małych pomieszczeniach najlepiej w ogóle zrezygnować z zasłon lub wybierać bardzo cienkie materiały, które nie ograniczają ilości światła, jaka dostanie się do środka. Światło i jasne kolory na ścianach sprawią, że pomieszczenie wygląda na bardziej przestronne - jeśli dodamy to tego jeszcze lustra lub elementy o lustrzanym wykończeniu, na przykład meble z połyskiem, będziemy w stanie osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.

Tworzenie spójnego projektu wystroju w małym mieszkaniu jest jeszcze ważniejsze niż w tych o większej powierzchni, ponieważ w ograniczonej przestrzeni o wiele łatwiej o wrażenie chaosu i tłoku, spowodowanego zbyt wieloma zbędnymi elementami. Jeśli jednak oprzemy swój plan aranżacji na swoich potrzebach, bez trudu stworzymy wnętrze, które będzie równie piękne, jak praktyczne.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zestaw meblitag łazienka
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: