Jak wygodnie rozliczyć się z PIT?

27-07-2021, 12:52

Każdego roku obywatele, którzy uzyskują dochody, muszą przygotować deklarację podatkową PIT. W zależności od tego, jakie rodzaje dochodów się uzyskuje niezbędne, jest dokonanie rozliczenia się z wykorzystaniem nieco innych deklaracji. Gdy uzyskuje się dochody uzyskiwane na podstawie umów o pracę, czy umów cywilnoprawnych wykorzystuje się deklarację PIT37. Z takiej deklaracji korzysta większości obywateli. Jednak zanim rozpocznie się rozliczenie pit warto, jest sprawdzić, z jakich deklaracji będzie trzeba skorzystać. Pozwala to skrócić czas, w którym rozliczy się podatki.

  1. Jak wykonać rozliczenie PIT do urzędu skarbowego i korzystać z ulg w przypadku zeznania podatkowego?
  2. Kiedy wykorzystać e-pity, by rozliczyć PIT 37?

Jak wykonać rozliczenie PIT do urzędu skarbowego i korzystać z ulg w przypadku zeznania podatkowego?

Sposób rozliczania podatków zależy między innymi od tego, czy zamierza się skorzystać z ulg podatkowych. Gdy w deklaracji pit zamierza się skorzystać z ulg, trzeba samodzielnie wypełniać deklaracje. Nie jest możliwe skorzystanie z deklaracji, które są przygotowywane przez pracodawców. Dodatkowo rozliczanie podatków jest bardziej skomplikowane, gdy uzyskuje się dochody z różnych źródeł. Wielu podatników uzyskuje dochody z tytułu działalności gospodarczej, a także z umów o pracę czy umów cywilnoprawnych. Dodatkowo w zeznaniu podatkowym trzeba umieścić również inne dochody, które pochodzą choćby z wynajmu. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na rozliczenie podatków warto dokładnie określić źródła dochodów podlegających opodatkowaniu. W ten sposób można wybrać odpowiednie deklaracje PIT, które będzie trzeba złożyć w urzędach skarbowych. Gdy dochody uzyskuje się wyłącznie z tytułu stosunku pracy, wówczas wygodnym rozwiązaniem może być wykorzystanie deklaracji, które w wielu firmach przygotowane są bezpośrednio przez działy księgowe. W ten sposób można uzyskać rozliczenie PIT 37. Jednak przy uzyskiwaniu dochodów z różnych źródeł trzeba skorzystać z różnych zeznań podatkowych. Brak możliwości skorzystania z deklaracji podatkowych przygotowanych przez pracodawców dotyczy również podatników, którzy chcą się rozliczać wspólnie z małżonkiem, a także chcą skorzystać z określonych ulg podatkowych.

Kiedy wykorzystać e-pity, by rozliczyć PIT 37?

Dla wielu podatników znacznie wygodniejszym rozwiązaniem może być skorzystanie z możliwości rozliczenia podatku przy wykorzystaniu deklaracji dostępnych w Internecie.

Bardzo często pozwala to zaoszczędzić czas, który trzeba byłoby poświęcić, aby skorzystać z usług urzędu skarbowego. Dodatkowo wybrać można dwa rozwiązania, czyli:

  • skorzystać z rozliczenia pit przygotowanego przez urząd skarbowy i dostępnego na portalu podatkowym
  • wybrać program do rozliczania PIT, który pozwala przygotować deklarację i wysłać ją w formie zdalnej do urzędu skarbowego

Jeśli wybiera się e-pity, warto brać pod uwagę, że jest to rozwiązanie, które nie zawsze będzie korzystne dla każdego obywatela. Po pierwsze nie wszyscy podatnicy mogą skorzystać z rozliczenia PIT, które jest przygotowane przez urząd skarbowy. Jeśli chce się skorzystać z takiego rozliczenia warto sprawdzić, czy należy się do grupy podatników, dla których takie rozwiązanie zostało przygotowane. Po drugie korzystanie z programów pozwalających na rozliczenie PIT wymaga wiedzy dotyczącej tego, jak powinno się przygotować konkretne deklaracje. Dotyczy to podatników, którzy muszą rozliczyć różne deklaracje w związku z uzyskaniem w wybranym roku podatkowym dochodów z różnych źródeł. Wielu podatników decyduje się na skorzystanie z usług doradców podatkowych, co pozwala uzyskać pewność, że deklaracje zostały właściwie przygotowane.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag rozliczenie PITtag podatkitag nolstag nolhtag e-pity
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: