Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe?

12-05-2021, 10:15

Są tacy, którzy zakładają własną działalność gospodarczą i postanawiają samodzielnie prowadzić księgowość, ale jednak większość właścicieli nowo powstałych firm decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Biura rachunkowe – o ile rzeczywiście wybierze właściwie – dają pewność prawidłowego rozliczania podatków i nie tylko. Na co zwrócić uwagę, szukając biura rachunkowego dla siebie?

Nie da się uniknąć płacenia podatków, nawet albo zwłaszcza wtedy, gdy ma się własną firmę. Bez względu na to, czy miejscem prowadzenia działalności będzie Warszawa, Lublin, Radom czy Kielce, termin płatności VAT-u lub podatku dochodowego pozostanie taki sam. Ale istotne jest nie tylko to, żeby pamiętać o regularnym uiszczaniu zobowiązań, lecz także prawidłowym obliczaniu kwoty, którą należy przelać do urzędu skarbowego. Tym między innymi zajmuje się biuro rachunkowe. Czym się kierować, wybierając to najlepsze?

Kwalifikacje to podstawa

Podstawą przy podejmowaniu decyzji o podjęciu współpracy z danym biurem rachunkowym powinny być kwalifikacje osób zatrudnionych w tym biurze. Pracownicy muszą jednocześnie posiadać wiedzę z zakresu księgowości i rozumieć konkretny biznes, aby móc prowadzić podatki firm. Inaczej rozlicza się sklep internetowy, a inaczej influencera działającego w mediach społecznościowych.

Niektórzy celowo wybierają wyłącznie biura zrzeszone w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce albo szukają osób mających certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg. Warto pamiętać, że do 10 sierpnia 2014 r. księgi rachunkowe mogli prowadzić wyłącznie księgowi ze wspomnianym certyfikatem. Obecnie wystarczy wyższe wykształcenie w zakresie księgowości i doświadczenie w zawodzie. Co ważne, doświadczenie to powinno być udokumentowane.

Czy biuro rachunkowe powinno być ubezpieczone?

Ważną kwestią, na którą zwracają uwagę tylko niektórzy klienci, jest obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Każde biuro rachunkowe powinno je mieć w zakresie, w jakim prowadzi działalność. Np. jeżeli oblicza składki ZUS albo prowadzi kalkulację wynagrodzeń, wykupuje rozszerzoną polisę OC. Wówczas każda czynność zostaje objęta ochroną ubezpieczeniową. Dlaczego to takie ważne? W przypadku jakichkolwiek problemów wynikających ze złych wyliczeń lub opóźnień, klient może ubiegać się o odszkodowanie od biura, z którym współpracuje.

Cena usług a ich jakość

Ile kosztuje profesjonalne prowadzenie księgowości? Obsługa księgowa w Radomiu będzie zapewne mniej kosztowna niż ta sama usługa świadczona w Warszawie. Inne – zazwyczaj dużo atrakcyjniejsze ceny – oferują biura działające on-line. Miesięczna kwota do zapłaty zależy m.in. od tego, ile faktur się rozlicza, czy ma się dedykowanego księgowego, czy biuro świadczy także usługi doradcze np. w zakresie sposobów obniżenia podatków oraz czy w razie problemów klient otrzyma wsparcie w trakcie kontroli prowadzonej przez urząd skarbowy.

Szukasz biura rachunkowego? Zajrzyj tu: https://podatkifirm.pl

Podczas wyboru biura rachunkowego do rozliczenia podatków firm warto również dopytać o to, do kiedy i w jakiej formie przesyłane będą kwoty podatków do zapłacenia. Tak naprawdę im szybciej, tym lepiej, bo dzięki temu ma się czas na uregulowanie płatności w terminie.

Ostatnie artykuły:

fot. Banqup

Tematy pokrewne:  

tag nowptag nolstag biuro rachunkowe