Jak to robią cyberprzestępcy, czyli analiza ataku na Facebooku

30-09-2010, 11:41

Facebook stał się dla cyberprzestępców idealnym miejscem polowań na potencjalne ofiary. Specjaliści z PandaLabs przygotowali analizę najczęściej stosowanej techniki kradzieży kont na tym portalu społecznościowym.

Przyszykowana przez cyberprzestępców przynęta
fot. PandaLabs - Przyszykowana przez cyberprzestępców przynęta
Krok 1: Przynęta
Przynętę cyberprzestępcy wysyłają zwykle, wykorzystując profil znajomego, którego  zabezpieczenia zostały już złamane. Użytkownik otrzymuje wiadomość, która wygląda na autentyczną i zaprasza odbiorcę do kliknięcia w podany link. W większości przypadków jest to jakiś „niesamowity film” lub klip, w którym rzekomo pojawia się odbiorca, a wiadomość jest spersonalizowana i zawiera jego imię.

Próba phishingu
fot. PandaLabs - Próba phishingu
Krok 2: Próba phishingu
Po zwróceniu uwagi użytkownika oszust próbuje zdobyć jego login i hasło w celu przeprowadzenia drugiej fazy ataku. Witryna, do której prowadzi link, jest doskonałą kopią strony logowania Facebooka, jej adres jest jednak inny.

Krok 3: Zdobycie pełnego dostępu
Po kliknięciu w link i wpisaniu danych dostępowych użytkownik przekazuje złośliwej aplikacji, która przeprowadza atak, pełny dostęp do swego konta. Ta nieświadoma zgoda powoduje, że aplikacja zyskuje prawo do zamieszczania na złamanym profilu dowolnych informacji, a atak rozprzestrzenia się na znajomych ofiary.

Uzyskanie pełnego dostępu do konta ofiary
fot. PandaLabs - Uzyskanie pełnego dostępu do konta ofiary
Co robić, jeśli Twoje konto na Facebooku padnie ofiarą takiego ataku?

Krok 1: Usuń wszystkie pozwolenia przyznane złośliwej aplikacji
To łatwe: z menu „Konto” przejdź do „Ustawień aplikacji” w prawym górnym roku Facebooka i wybierz odpowiednią opcję. Dzięki temu aplikacja utraci dostęp do Twego profilu po zmianie hasła.

Krok 2: Zmień hasło do logowania
To równie proste: z menu „Konto” przejdź do „Ustawień konta” w prawym górnym rogu Facebookowego profilu. Warto zastosować trudne hasło, które trudno odgadnąć.

>> Zobacz: Jak tworzyć silne hasła


Źródło: Panda Security
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy