Jak to jest z prawem i informacją w sieci? Pobierz przystępny przewodnik, by wiedzieć

04-12-2013, 12:23

Czy odpowiadam za cudze komentarze na moim blogu? O co właściwie chodzi z tym notice and takedown? Odpowiedzi na te i inne pytania powinni znać wszyscy aktywni internauci. Można je poznać, czytając darmowy i przystępny przewodnik pt. Perypetie informacji w Internecie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jeśli dłużej czytacie Dziennik Internautów, to wiecie, że naszą specjalnością jest analizowanie internetu od strony społecznej. Staramy się po ludzku pisać o prawie regulującym komunikację w sieci, o zjawiskach takich, jak cenzura, prawa autorskie, prywatność itd.

Zawsze staramy się objaśniać opisywane zjawiska i tłumaczyć pojęcia, ale nie zawsze jest taka możliwość. Wiedza w serwisach informacyjnych zawsze jest wyrywkowa. Tymczasem nowi czytelnicy chcieliby rozumieć często podejmowane u nas problemy. Chcą wiedzieć np. co jest ważnego w ustawie UŚUDE albo kiedy dokładnie zaczyna się odpowiedzialność za opublikowaną treść. Są też takie osoby, które w zasadzie znają te problemy, ale chciałyby sobie uporządkować tę wiedzę, najlepiej bez wczytywania się w prawniczy bełkot.

"Perypetie informacji w Internecie" - do pobrania

Tym wszystkim osobom możemy polecić przewodnik Perypetie informacji w Internecie, który jest absolutnie darmową publikacją wydaną przez Fundację Panoptykon. Link prowadzi do wersji działającej w przeglądarce, którą możemy przeglądać, przewijając, klikając w strzałki i rozwijając dodatkowe treści. Ta webowa wersja jest nieco skrócona.

Jest też obszerniejsza wersja PDF i można też zamówić przewodnik w wersji papierowej. Wszystko jest dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

zrzut

Nie ukrywam, że jestem współautorem tego przewodnika. Pisząc go, starałem się unikać "prawniczego bełkotu". Chciałem, by czytanie mogło być dla odbiorcy rozrywką, pożywną dla umysłu, ale jednak lekkostrawną. Zawsze uważałem, że każdą wiedzę można podać prosto i powinno się właśnie tak ją podawać.

Sonda
Czy często pobierasz i czytasz darmowe publikacje?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Drugim autorem przewodnika jest Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon. Zadbała ona o precyzję wyrażeń, prawidłowe stosowanie terminów prawniczych oraz to, aby moje dążenie do prostoty nie przemieniło się w prostactwo. Odwaliła kawał świetnej roboty i ostateczna wersja przewodnika zachowuje przystępność, ale jednocześnie trzyma pewien poziom i nie przesadza z sensacyjnością.

Myślę, że przewodnik ten można śmiało polecić wszystkim osobom aktywnym w sieci, które chcą lepiej zrozumieć takie zjawiska, jak odpowiedzialność za sporne treści, blokowanie treści, usuwanie, moderacja, notice and takedown itd. Miłego czytania!

Czytaj także: Polskie władze zapytane o inwigilację. Będą odpowiedzi albo skargi w sądzieSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.