Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak sztuczna inteligencja może dokonać rewolucji w edukacji

23-02-2024, 14:03

Sztuczna inteligencja (AI) nieustannie przekształca wiele aspektów naszego życia, a edukacja stoi na progu rewolucji, którą AI obiecuje przynieść. Ta technologia ma ogromny potencjał, by znacząco poprawić zarówno procesy nauczania jak i uczenia się. Zobacz co mówią naukowcy, którzy już pracują nad zmianą oblicza edukacji przez AI.

Jak sztuczna inteligencja może dokonać rewolucji w edukacji

Personalizacja ścieżek edukacyjnych

Modele AI otwierają nowe możliwości dla naukowców z różnych dziedzin, takich jak biologia, historia czy farmacja, umożliwiając im pogłębianie wiedzy i odkrywanie nowych informacji. Dzięki AI, proces nauki staje się bardziej angażujący dzięki lepszej wizualizacji i prezentacji danych, co sprawia, że edukacja jest bardziej przystępna i zrozumiała dla uczniów.

Jednak radycyjny model edukacyjny zmaga się przede wszystkim z dostosowaniem programu do zróżnicowanych potrzeb uczniów. AI może rozwiązać ten problem, tworząc indywidualne ścieżki edukacyjne.

  • Narzędzia AI mogą na przykład na bieżąco analizować postępy uczniów i rekomendować im odpowiednie materiały, dostosowując tempo i poziom trudności do ich potencjału.

Projekt badawczy nad AI w edukacji

Akademia Leona Koźmińskiego wespół z 8 innymi uniwersytetami europejskimi, przygotowują właśnie grant, który dotyczy wykorzystania AI w sektorze edukacji, szczególnie edukacji wyższej. Celem projektu jest opracowanie nowych metod nauczania i uczenia się z wykorzystaniem AI.

Zdaniem Aleksandry Przegalińskiej, Prorektor Akademii Leona Koźmińskiego oraz wykładowczyni na Harvard University, AI może znacząco wpłynąć na zarządzanie uniwersytetami, oferując np. narzędzia do personalizacji ścieżek edukacyjnych.

Muszę powiedzieć, że wnioski, które zdążyliśmy wypracować razem z partnerami z całej Europy – bo jest nas 10 uniwersytetów, które nad tą aplikacją pracują – są takie, że zmiana w zakresie edukacji, jeśli chodzi o AI, może być naprawdę fundamentalna - mówi Aleksandra Przegalińska. - Sztuczna inteligencja, właściwie Chat GPT przede wszystkim jest znany jako troszeczkę podejrzany system, którym się można wysłużyć do tego, żeby zrobić pracę domową. Natomiast oczywiście to nie wszystko. Jeśli chodzi o edukację wyższą, możemy sobie wyobrazić, że w zarządzaniu uniwersytetem znajdzie się miejsce dla AI. Na przykład sztuczna inteligencja przyda się do tego, żeby rekomendować studentom najlepsze kursy, personalizować ich ścieżkę edukacyjną. Także o tym jest nasz projekt – tłumaczy ekspertka od AI.

Odpowiedzialne korzystanie z AI

Ważnym aspektem wykorzystania AI w edukacji jest kwestia etyki. Edukacja w zakresie AI powinna nadążać za jej rozwojem, aby zapewnić, że będzie ona wykorzystywana w sposób korzystny i bezpieczny.

  • Powinna zatem obejmować nie tylko jej techniczne aspekty, ale również świadomość potencjalnych wyzwań i konsekwencji jej stosowania.

  • Należy uczyć uczniów i studentów odpowiedzialnego korzystania z tej technologii, aby uniknąć nadużyć.

Wnioski i perspektywy

Sztuczna inteligencja ma potencjał, by zrewolucjonizować edukację, czyniąc ją bardziej efektywną, dostępną i dopasowaną do indywidualnych potrzeb i ukierunkowaną na wszechstronny rozwój uczniów. Współpraca naukowców i edukatorów jest kluczowa w opracowywaniu metod wykorzystania AI, które będą służyć zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Projekt badawczy prowadzony przez czołowe uniwersytety może stanowić ważny krok w kierunku integracji AI z systemem edukacyjnym, otwierając nowe horyzonty dla przyszłych pokoleń.

 

Foto: DALL-E. Źródło: eNewsroom.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *