Jak stworzyć świetne miejsce do pracy w IT i zatrzymać najlepszych pracowników?

10-09-2021, 09:12

Jednym z kluczowych elementów jest unikatowa kultura organizacji, która wprost wywodzi się ze środowiska open source. Dzięki temu Red Hat jest jednym z najlepszych miejsc do pracy na świecie, przyciąga najlepszych specjalistów, a jednocześnie tworzy warunki, w których chcą oni pozostać w organizacji na dłużej - wyjaśnia Adam Wojtkowski Dyrektor regionalny na region Europy Środkowo-Wschodniej w Red Hat.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Red Hat trzecim najlepszym pracodawcą w branży IT według rankingu „2021 Best Places to Work in IT”, przygotowanego przez IDG Insider Pro oraz Computerworld! To ogromne osiągnięcie i prawdziwy powód do dumy, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że firm działających w branży IT jest tysiące. Tak wysokie miejsce w rankingu nie wzięło się znikąd. Myślę, że jednym z kluczowych elementów, który dał naszej firmie miejsce na podium w rankingu, jest unikatowa kultura organizacji, która wprost wywodzi się ze środowiska open source. Dzięki temu Red Hat jest jednym z najlepszych miejsc do pracy na świecie, przyciąga najlepszych specjalistów, a jednocześnie tworzy warunki, w których chcą oni pozostać w organizacji na dłużej.

Otwarta organizacja

Czym jest zatem idea otwartej organizacji, która czerpie z wzorców, którymi rządzi się świat oprogramowania open source? Dla wielu menadżerów kultura organizacji to darmowe przekąski, owocowe czwartki, karnety sportowe, designerskie biura albo konsole i stoły do ping ponga. To ważne elementy składowe atrakcyjnego miejsca pracy, jednak to nie one tak naprawdę definiują organizację, w której pracownicy mogą się dobrze odnaleźć, rozwijać swój potencjał i osiągać największą satysfakcję zawodową.  Ważne jest to, jak pracujemy razem, jakie wartości cenimy i jak jakie mamy wspólne cele. To jest właśnie kultura organizacji, można powiedzieć: jej układ nerwowy. 

Jak już wspomniałem, kultura organizacji Red Hat jest oparta na wartościach wywodzących się ze środowiska open source. Daje się to zauważyć już od pierwszego dnia po przyjściu do firmy. Idea open source polega na tym, że każdy może wnieść wkład w tworzenie najlepszego oprogramowania, dopisać swój kawałek kodu i tym samym rozwinąć jakiś projekt. Na podobnej zasadzie działa kultura organizacji Red Hat. W naszej firmie mówimy, że u nas nie ma demokracji – rządzi merytokracja. Każde zdanie i opinia się liczy, o ile jest merytorycznie uzasadniona. A to oznacza, że każdy z pracowników firmy ma prawo do swojego pomysłu, a firma bardzo uważnie słucha tych głosów. W ten sposób tworzą się najlepsze rozwiązania. Nie zamykamy się na pomysły, które płyną od zespołów i pracowników, którzy na co dzień zajmują się innymi projektami. Kto powiedział, że programista, który rozwija Kubernetes, nie może wnieść czegoś innowacyjnego do Ansible?

Kultura organizacyjna zbudowana na zasadach open source

Od momentu dołączenia do Red Hat spotykam się z ideą otwartej organizacji na każdym kroku i widzę, jak poważnie jest ona traktowana. Nie jest to pusty slogan, a autentyczny i pragmatyczny sposób, który możemy stosować na co dzień. Działa on zarówno wśród programistów, jak wśród osób odpowiedzialnych za sprzedaż, marketing czy back office. Dlatego tak ważnym jest, aby wszyscy w danej organizacji wiedzieli po co i dlaczego stawiamy na wartości, które wprost pochodzą ze środowiska open source, ale także, aby przełożeni pokazywali, że każdy ma prawo zabrać głos i przedstawić swój pomysł lub rozwiązanie.

Kultura organizacyjna Red Hat jest zbudowana na zasadach open source, czyli przejrzystości, współpracy, społeczności, zaufania oraz założenia, że najlepsze pomysły mogą pochodzić z dowolnego miejsca. Zamiast wydawać odgórne polecenia, w otwartej organizacji zaprasza się pracowników do zgłaszania własnych pomysłów, dyskusji, merytorycznego argumentowania i podejmowania decyzji. Przekonaliśmy się, że jeśli dopuścimy ludzi do rzeczywistego współtworzenia naszej firmy, to przynosi to świetne rezultaty. Chodzi o to, aby mieć realny wpływ, jeśli ma się dobry pomysł. To istota naszej strategii, co naszym zdaniem sprawia, że ludzie postrzegają firmę Red Hat jako wyróżniającego się pracodawcę.

Model biznesowy

Nie bez znaczenia dla naszych pracowników jest fakt, że Red Hat działa w jednym z najciekawszych obecnie obszarów IT, czyli Kubernetes, chmury hybrydowej i automatyzacji procesów informatycznych, ale ma też bardzo ciekawy model biznesowy. Jesteśmy dostawcą komercyjnego oprogramowania open source, czyli swego rodzaju łącznikiem pomiędzy praktycznie nieograniczoną innowacyjnością projektów open source, a stabilnością rozwiązań zamkniętych. Oprogramowanie open source jest tworzone przez wiele milionów programistów na całym świecie, żadna firma software’owa nie mogłaby sobie pozwolić na zatrudnienie takiej liczby utalentowanych specjalistów.

Model biznesowy Red Hat opiera się na współpracy ze społecznościami twórców oprogramowania open source przy wybranych projektach o największym potencjale komercyjnym. Owocem tej współpracy są najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne produkty software’owe open source, które znajdują zastosowanie w firmach i instytucjach wymagających profesjonalnego wsparcia, gwarancji stabilności i niezakłóconej pracy, kompatybilności sprzętowej, etc. Grono klientów komercyjnych coraz chętniej i powszechniej korzystających z rozwiązań open source dynamicznie rośnie, co również jest źródłem wielkiej satysfakcji pracowników Red Hat.

Wydaje się, że zaufanie będące filarem naszej kultury korporacyjnej przenosi się wprost na zaufanie, jakim obdarzają nas nasi klienci. Oni również wiedzą, że ich uwagi, potrzeby czy pomysły, poparte wkładem merytorycznym, są przez nas traktowane z najwyższą wagą. To wszystko powoduje, że po kilku latach pracy w Red Hat jestem niezmiennie ogromnym zwolennikiem idei otwartej organizacji. Codziennie widzę, że to po prostu świetnie działa.

Autor: Adam Wojtkowski, Dyrektor regionalny na region Europy Środkowo-Wschodniej w Red HatSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.