Jak sprawdzić ruch na wschodnich przejściach granicznych?

19-07-2011, 09:31

Jeśli planujesz wyjazd do krajów za naszą wschodnią granicą, z pomocą przy planowaniu może przyjść nowy rządowy serwis informacyjny ukazujący ruch na granicy.

Sonda
Wybierasz się w najbliższym czasie do Rosji, Ukrainy lub Białorusi?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Polska jest krajem należącym do Strefy Schengen najbardziej wysuniętym na wschód Europy. Na północ, południe i zachód możemy podróżować właściwie bez zatrzymywania się, ponieważ przejść granicznych jako takich nie ma. Wybierając się na wschodnią część Europy (północną w przypadku Rosji), musimy jednak liczyć się z odprawą. Długiemu oczekiwaniu w korku można jednak zaradzić.

>> Czytaj też: Play ma problemy z zasięgiem przy granicy z Ukrainą

Widok na przejście graniczne Brześć - Terespol
fot. - Widok na przejście graniczne Brześć - Terespol
Dzięki nawigacji kierowcy sygnał jest wysyłany do odpowiedniego serwera, który analizuje otrzymane informacje i udostępnia dane o czasach oczekiwania na granicy RP. Wszystko odbywa się bez ingerencji użytkownika w system. Na granicy z Białorusią dostępny jest też podgląd z kamer umieszczonych nad dwoma przejściami granicznymi.

Jak sprawdzić ruch?

  • Należy wejść na stronę: www.granica.gov.pl, następnie przejść do „czasy oczekiwania na granicy” lub „podgląd wizyjny na granicy z Białorusią”, wybierając odpowiednie przejście: Brześć - Terespol lub Brześć – Domanovo.
  • W statystykach (Białoruś, Rosja, Ukraina) dostępne są dane odnośnie szacunkowego czasu oczekiwania pojazdów ciężarowych i osobowych. Po rozwinięciu tabeli mamy wgląd w szczegółowe dane dot. ilości odprawionych samochodów.
  • Dane podawane są z opóźnieniem kilku godzin (z podziałem na zmianę dzienną i nocną), jednak można sprawdzić, jak wyglądał ruch w dniach poprzednich oraz jak długo trzeba było czekać na odprawę.

Strona dostępna jest w czterech wersjach językowych i aktualizują ją Izby Celne w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Olsztynie oraz Przemyślu. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne.


Źródło: granica.gov.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy