Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak Polacy patrzą na różne zawody i które mają wg nich świetlaną przyszłość

21-11-2023, 12:50

Najnowsze badanie CVeasy rzuca światło na to, jakie ścieżki kariery Polacy uważają za najbardziej obiecujące. Od IT po medycynę, od finansów do e-commerce - sprawdź, które branże mają największy potencjał wzrostu i co to może oznaczać dla Twojej kariery.

Jak Polacy patrzą na różne zawody i które mają wg nich świetlaną przyszłość

W skrócie

Bazując na opinii 586 Polaków serwis CVeasy.pl przygotował raport dotyczący przyszłościowych zawodów. Branża IT, inżynieria, medycyna oraz prawo wyłaniają się w nim jako najbardziej obiecujące ścieżki kariery.

Dlaczego to ważne

Rozumienie trendów rynkowych na rynku pracy ma kluczowe znaczenie dla ludzi planujących swoją ścieżkę kariery, a także dla pracodawców dostosowujących strategie rekrutacji. Raport pokazuje, które sektory są uważane przez Polaków za najbardziej obiecujące i dlaczego oraz rzuca światło na to, jak ważne jest dopasowanie pracy do preferencji i predyspozycji, ignorując stereotypy.

Jak Polacy patrzą na różne zawody i które mają wg nich świetlaną przyszłość

Szczegóły

  • Branża IT: została uznana za najbardziej przyszłościową przez 50% ankietowanych. Inżynieria, medycyna, prawo i twórczość internetowa także są wysoko oceniane. Raport wskazuje ponadto na rosnące zainteresowanie branżami takimi jak e-commerce, obsługa klienta, finanse i HR.
  • Różnice płci w zawodach: Polacy dostrzegają dysproporcję między zatrudnieniem kobiet a mężczyzn w polityce, IT, i na wyższych stanowiskach kierowniczych.
  • Wynagrodzenia vs. obowiązki: 2/3 respondentów uważa, że płace są nieadekwatne do obowiązków, szczególnie w edukacji i usługach porządkowych.

Zdaniem eksperta

Szczególnie duży potencjał mają stanowiska związane z technologią informacyjną, rozwojem oprogramowania oraz inżynierią. Obserwujemy także stały dopływ ofert pracy w zakresie obsługi klienta, finansów i HR. Coraz istotniejszą rolę odgrywa też sektor e-commerce - mówi Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl,

Co jeszcze warto wiedzieć

Według respondentów politycy mają największe zarobki, a najwięcej stresu w pracy doświadczają lekarze. Polacy uważają również, że szkoły nie zawsze przygotowują do zawodu w sposób wystarczający.

Najczęściej za typowo żeńskie profesje uznajemy pielęgniarkę, kosmetyczkę i przedszkolankę, a za typowo męskie - górnika, pracownika budowlanego i strażaka. Zawody sfeminizowane są związane z rolami, które społeczeństwo stereotypowo przypisuje kobietom - opieką zdrowotną, pomocą społeczną, dbałością o urodę czy edukacją.

przekonania Polaków związane z rozwojem kariery

Między wierszami

Wciąż prezentujemy dosyć stereotypowe postrzeganie zależności zawodu od płci. Typowe profesje dla kobiet to według Polaków pielęgniarka czy kosmetyczka, a dla mężczyzn - górnik czy strażak.

Krakowianka szkolenia online – zdobądź wiedzę i doświadczenie. Zapisz się na kurs i zostań wykwalifikowaną stylistką paznokci. Polecamy!

Choć widzimy przyszłość w technologii i medycynie, istnieje jednak wyraźna potrzeba zmiany spojrzenia na wartość i prestiż różnorodnych zawodów, by przełamać różne stereotypy, w tym równości płci i związane z nimi nierówności płacowe.

- Mężczyznom zwyczajnie nie opłaca się zatrudniać jako pielęgniarz lub nauczyciel wychowania przedszkolnego. Gdyby zarobki były wyższe, to z pewnością chętniej decydowaliby się na takie ścieżki kariery - wyjaśnia dr Anna Jawor-Joniewicz, ekonomistka i socjolożka.

kobiety i mężczyźni na ryku pracy

Wnioski

Raport CVeasy.pl ukazuje dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Zawody IT, inżynieria, medycyna, i prawo to obecnie kierunki z największym potencjałem. Ważne jest jednak, by wybór zawodu był zgodny z własnymi zainteresowaniami i predyspozycjami, niezależnie od stereotypów płciowych.

Więcej wniosków z badania znajdziesz na stronie Cveasy.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *