Jak podróżuje polski internauta?
Polski internauta jeśli wybiera się za granicę to najczęściej leci samolotem z Warszawy do Grecji, a za rezerwację w hotelu płaci przelewem - wynika z raportu przygotowanego przez Travelplanet.pl na podstawie analizy danych dostarczonych przez 35 tys. użytkowników sieci.
Najczęściej rezerwacje dokonywane są z Warszawy i innych największych miast Polski. Zaskoczeniem w roku 2005 jest wysokie czwarte miejsce Łodzi, która wcześniej pozostawała w cieniu.
Większość rezerwacji (59,7%) dokonują mężczyźni wybierając samolot (a nie autokar) jako środek transportu. Jest to efekt spadku cen wycieczek czarterowych wynikający z umocnienia się polskiej waluty. Co ciekawe, aż o 50% wzrosło zainteresowanie ofertami typu all inclusive, co przeczy opinii, że polski turysta patrzy jedynie na cenę.
Najczęściej internauci wyjeżdżają za granicę w sierpniu i we wrześniu. Ten miesiąc zyskał na popularności (kosztem lipca), bo Polacy docenili brak tłoku i upałów. Najczęściej wyjazd trwa 7 dni. Okazuje się też, że polski internauta woli pojechać 2 razy na 7 dni, niż raz na 14.
Kierunkiem podróży jest najczęściej Grecja, po niej Egipt i Tunezja. Najpopularniejsze miejsca urlopowe to Kreta, Hurghada (w Egipcie) i wyspa Rodos wybierana przez miłośników windsurfingu.
Po raz pierwszy w roku 2005 raport obejmuje także zakup biletów lotniczych w internecie. Ten segment turystyki bardzo się rozrósł dzięki tanim liniom lotniczym.
Kierunki docelowe przelotów to najczęściej Londyn. Trzecie miejsce zajął irlandzki Dublin. Jest to zapewne zasługą otwarcia brytyjskiego rynku pracy, ale także liberalizacją rynku lotniczego i znacznym obniżeniem cen przewoźników.
Większość wylotów odbywa się z Warszawy (47%). Pewnym zaskoczeniem jest obecność miast zagranicznych w pierwszej dziesiątce rankingu. Berlin jest chętnie wybierany jako miejsce wylotu np. przez mieszkańców Szczecina. Stolica Berlina oferuje nie tylko dobre oferty, ale także dużo lepszą możliwość dojazdu z zachodniej Polski.
Londyn i Dublin są dlatego wysoko, gdyż internauci przebywając nawet poza granicami kraju także korzystają z polskich stron WWW do rezerwacji biletów lotniczych.
Podobnie, jak w przypadku wycieczek zagranicznych większość dokonujących zakupu biletów lotniczych pochodzi z Warszawy. Jednakże rozproszenie wśród pozostałych miast jest bardzo duże.
Najwięcej osób podróżuje późną wiosną - w maju i czerwcu (w sumie 22%). Następny szczyt związany jest z podróżami bożonarodzeniowo-świątecznymi, a najwięcej przelotów przypada wtedy na grudzień (prawie 10%).