Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak oszczędzać w najbliższym czasie?

Mikołaj Fidziński 08-02-2012, 08:16

Tylko do końca marca Polacy będą mogli oszczędzać bez podatku od zysków kapitałowych. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl szukają lokat, na których będzie można najwięcej zarobić w najbliższym czasie.

Dotąd sprawa była jasna - najlepsze lokaty to te z dzienną kapitalizacją, zwane nie bez przyczyny „antypodatkowymi”. Wszystko dlatego, że wskutek niedopatrzenia w konstrukcji ustawy od niewielkiego codziennego zysku Państwo nie pobiera podatku od zysków kapitałowych, ale już od większego (przy np. miesięcznej czy rocznej kapitalizacji odsetek) - owszem. Niestety dla deponentów rząd w końcu zajął się sprawą, uszczelnił przepisy i od 31 marca od wszystkich lokat, niezależnie od częstotliwości kapitalizacji, będzie pobierany 19-procentowy podatek Co więcej, będzie on pobierany także od trwających lokat. Pierwsza rada dla deponentów brzmi zatem - jeśli decydujesz się na lokatę z dzienną kapitalizacją, pamiętaj, że od 31 marca od zysków będzie pobierany podatek Belki.

Lokata z dzienną kapitalizacją na 6 miesięcy

Na szczęście (a może właśnie nieszczęście dla lepiej zorientowanych deponentów), banki wycofują z ofert swoje produkty z dzienną kapitalizacją, polepszając raczej ofertę standardowych depozytów. Warto natomiast zwrócić uwagę na oferty produktów, które chcą po raz ostatni „obejść” podatek od zysków kapitałowych. Przez banki stosowane są dwa warianty. Meritum Bank na swoich Lokatach z Gwarancją obliguje się, że w momencie wejścia w życie nowych zasad obliczania podatku Belki podniesie oprocentowanie depozytu do takiego poziomu, aby zyski deponenta „na rękę” pozostały na niezmienionych poziomie mimo pobierania podatku Belki. Bank będzie zatem niejako sam opłacał podatek za klienta. Oprocentowanie depozytu wynosi 6,05 proc. netto, czyli 7,51 proc. na standardowej lokacie (tyle też wyniesie oprocentowanie od 31 marca).

Drugim sposobem na podatek, jakie znalazły banki, jest naliczenie wszystkich odsetek w pierwszych tygodniach trwania depozytu, pomimo że ten trwa kilka miesięcy (od 5 do 15). Ten pomysł stosują Idea Bank, FM Bank oraz GetinOnline (według zapowiedzi tego ostatniego banku niebawem wycofa on jednak ze swojej oferty wszystkie depozyty z codzienną kapitalizacją). Formuła takiej lokaty jest dość prosta – bank do 27 marca (Idea Bank i GetinOnline) lub do 30 marca (FM Bank) będzie naliczał bardzo wysokie oprocentowanie, które może sięgać niemal 80 proc. w skali roku. Potem spadnie ono do bardzo niskiego poziomu (0,1 proc.). W ten sposób właściwie wszystkie odsetki zostaną naliczone jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów podatkowych. Należy jednak pamiętać, że środki trzeba utrzymać na depozycie do końca okresu lokaty, aby odsetki nie przepadły. Pewną niedogodnością może być fakt, że na jednej lokacie można ulokować stosunkowo niewielkie kwoty, ale za to większe kwoty bez problemu rozbić można na kilka depozytów.

Lokaty z szybkim naliczaniem wszystkich odsetek

Oczywiście warto także śledzić na bieżąco najlepsze lokaty, np. dzięki porównywarkom finansowym. Całkiem niezłe oprocentowania oferują także m.in. najlepsze lokaty standardowe.

Najlepsze lokaty na 3 miesiące

Najlepsze lokaty na 6 miesiący

Mikołaj Fidziński

Porównywarka finansowa Comperia.pl

Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Dopasuj lokatę do swoich potrzeb