Głosować można w miejscu stałego zameldowania. Jeśli, jak wiele osób w Polsce, na stałe mieszkasz gdzie indziej, możesz złożyć wniosek o wpisanie się do rejestru wyborców w tej miejscowości. Można to zrobić także przez internet.
reklama
Z urzędu każdy z nas wpisany jest do rejestru wyborców w miejscu stałego zameldowania. Jeśli mieszkasz gdzie indziej (a nawet masz tam zameldowanie czasowe), chcąc głosować musisz dopisać się do rejestru wyborców w tym miejscu. Najwygodniej zrobić to przez internet.
Uwaga! Urząd nie przyjmuje Twojego wniosku automatycznie. Na końcu tej porady znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Do wysłania wniosku o wpis do rejestru wyborców potrzebujesz:
Kiedy już masz profil zaufany i skan dokumentu tożsamości, możesz złożyć wniosek..
1. Wejdź na podstronę serwisu obywatel.gov.pl (bezpośrednio tutaj - możesz też przejść przez "Zaświadczenia i odpisy", a potem wybrać link Wpisz się do rejestru wyborców).
Na stronie, która się pojawi, należy wybrać wersję "Przez internet". Wówczas strona się rozwinie i pokaże się na niej niebieski przycisk z białym napisem "Wpisz się do rejestru wyborców". Pod przyciskiem znajdziesz także informacje, jak dopisać się do rejestru.
2. Po kliknięciu przycisku "Wpisz się do rejestru wyborców" trafiasz na stronę wyboru sposobu logowania. Pokazujemy metodę logowania przez profil zaufany.
3. Na kolejnym ekranie zaloguj się do swojego profilu zaufanego - danymi profilu zaufanego lub przez bankowość elektroniczną.
4. Po kliknięciu przycisku "Przejdź dalej" przechodzisz do procesu dopisywania się do rejestru wyborców.
5. Po wyborze obywatelstwa (pokazujemy procedurę dla obywatela Polski) strona się rozwija. Wyświetla się okienko, w którym należy podać urząd gminy, do którego składasz wniosek. Jeśli wpiszesz co najmniej 3 pierwsze litery nazwy miejscowości, wyświetlą się podpowiedzi.
Wybierz odpowiedni urząd.
Pod okienkiem z nazwą urzędu wyświetlone są Twoje dane, przypisane do Twojego profilu zaufanego. Jeśli znajdziesz niezgodność w danych, przerwij wypełnianie wniosku i najpierw zgłoś niezgodność danych (to także załatwisz przez ePUAP).
6. Na końcu tego ekranu znajdziesz miejsce na podanie danych dokumentu tożsamości.
Z listy rozwijalnej wybierz rodzaj dokumentu (paszport lub dowód osobisty).
Wpisz serię i numer dokumentu.
Dodaj załącznik - aby to zrobić, kliknij w ikonkę spinacza przy okienku do dodawania załącznika.
Możesz dodać dwa załączniki. Dla dowodu osobistego mogą to być skany jego dwóch stron. Razem pliki te nie mogą być większe niż 10 MB.
Jeśli wszystko się zgadza, kliknij "DALEJ".
7. Na początku kolejnej strony wyświetla się aktualny adres zameldowania, pobrany z danych z profilu zaufanego.
Teraz należy wpisać adres, pod którym rzeczywiście mieszkasz. W polu "miejscowość" po wpisaniu co najmniej trzech liter wyświetlą się podpowiedzi - wybierz miejscowość zgodną z wybranym wcześniej urzędem gminy.
Należy obowiązkowo wypełnić pola "kod pocztowy" i "numer domu". Do wypełnienia jest też pole "ulica" - kiedy wpiszesz trzy pierwsze litery nazwy, wyświetlą się podpowiedzi.
Na końcu tej strony znajdziesz "Deklarację" - najpierw oświadczenie, a pod nim właśnie wprowadzony adres. Oświadczenie głosi, że stale zamieszkujesz pod poniżej podanym adresem. Musisz je potwierdzić (zaznaczyć kwadracik).
Jeśli chcesz coś poprawić, kliknij przycisk "WSTECZ". Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk "DALEJ"
9. Na kolejnej stronie zobaczysz podgląd swojego wniosku. Na tym etapie warto sprawdzić dane - możesz się cofnąć i je poprawić.
Na końcu tej strony wyświetlają się dodane załączniki - sprawdź, czy są dodane właściwe pliki.
Jeśli wszystko się zgadza, możesz kliknąć "Podpisz i wyślij".
10. Na kolejnym ekranie zobaczysz informacje o swoim wniosku. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij "Podpisz profilem zaufanym" (niebieski przycisk z białym napisem na górze lub na dole strony).
11. Po kliknięciu przycisku "Podpisz profilem zaufanym" pojawi się okienko z miejscem na wpisanie kodu autoryzacyjnego, który przychodzi na telefon (numer przypisany do profilu zaufanego).
Po wpisaniu kodu autoryzacyjnego i kliknięciu "Autoryzuj i podpisz dokument" przejdziesz z powrotem do portalu obywatel.gov.pl, gdzie pojawia się informacja, że wniosek został wysłany.
13. Potwierdzenie wysłania formularza otrzymasz na adres mailowy, a także znajdziesz je w skrzynce ePUAP, w zakładce "Wysłane" (zarówno wysłany wniosek, jak i UPP - Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia w postaci pliku XML).
Wniosek został złożony, ale to jeszcze nie znaczy, że urząd dopisał Cię do rejestru wyborców.
Uwaga! Urząd ma 3 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku, ponieważ nie przyjmuje Twojego wniosku z automatu. Ma obowiązek potwierdzić, że mieszkasz we wskazanym miejscu.
Urząd ma 3 dni robocze na rozpatrzenie wniosku. Po tym czasie urząd może:
Warto zatem nie czekać do ostatniej chwili ze złożeniem wniosku o dopisanie do rejestru wyborców. Inaczej może okazać się, że nie zdążysz dopełnić formalności!
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|