Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Brama wjazdowa to niezwykle ważny element ogrodzenia domu. Pełni przede wszystkim funkcje praktyczne, umożliwiając dostanie się samochodom i pieszym na zamkniętą posesję. Ważna jest również jej rola estetyczna – w końcu to element, który wprowadza gości na resztę posiadłości. Zobacz, o czym warto pamiętać, wybierając rozmiar bramy do swojej parceli.

Jak dobrać rozmiar bramy wjazdowej? 3 porady

Rodzaj bramy – funkcje praktyczne ogrodzenia

Klasyczne ogrodzenie posiadłości składa się z kilku elementów, które razem gwarantują bezpieczeństwo Twojej nieruchomości. Poza bramą wjazdową potrzebne są również słupki stanowiące podstawę płotu i panele ogrodzeniowe będące główną, widoczną częścią obramowania.

Żeby odpowiednio wybrać ogrodzenie i jego wielkość, przed zakupem należy rozważyć metraż swojej posiadłości, wysokość domu i poziom prywatności, jaki chcemy osiągnąć, odgradzając się płotem. To pomoże Ci zdecydować o wysokości paneli ogrodzeniowych, jak i o rodzaju bramy wjazdowej.

Na rynku dostępnych jest kilka modeli. Duża część nieruchomości korzysta z bram skrzydłowych, otwieranych ręcznie albo automatycznie do wewnątrz lub na zewnątrz od posesji. Na mniejszych parcelach lepiej sprawdzi się jednak brama przesuwna, która nie zajmuje tyle miejsca.

Zastosowanie bramy – potrzeby publiczne czy prywatne

Wielkość wybranej przez nas furtki powinna zależeć od rozmiarów posesji i od innych elementów wcześniej wybranego ogrodzenia. Istotne okazuje się jednak docelowe zastosowanie bramy.

Na posiadłościach prywatnych jej wielkość będzie zależała głównie od potrzeb właścicieli. Można rozważyć tutaj wielkość samochodu jak i kąt, pod jakim wjeżdża się na posesję. Furtka nie musi być duża, chociaż powinna przekraczać określoną odgórnie w przepisach szerokość, osiągającą aktualnie 2,4 metra. Bezpieczniejszą opcją będzie wybranie bramy, która ma co najmniej 3 metry. W ten sposób gwarantujesz sobie więcej przestrzeni na manewrowanie samochodem i niwelujesz możliwości ewentualnego zarysowania auta.

Jak dobrać rozmiar bramy wjazdowej? 3 porady

Jeśli szukasz furtki dla obiektów użyteczności publicznej, powinieneś jednak rozważyć coś większego. Bramy powinny być dostosowane do pojazdów różnych wielkości – mamy tutaj na myśli nie tylko rozmaite modele samochodów prywatnych, ale również busy, tiry czy pick-upy.

Należy wziąć pod uwagę również pieszych i ich bezpieczeństwo w czasie przebywania na posesji. Coraz więcej prywatnych przedsiębiorców decyduje się na parkany z trwalszych tworzyw. Odpowiednie okazują się na przykład ogrodzenia betonowe, które gwarantują nie tylko wytrzymałą barierę, ale również bardzo charakterystyczną estetykę.

Wygląd bramy – ogrodzenia, a estetyka elewacji

Wysokość i szerokość bramy wpływa znacznie na jej funkcje estetyczne. Żeby nie popsuć wyglądu swojego pięknego ogrodu i elewacji, należy wybrać furtkę, która będzie proporcjonalnie odpowiadała wielkości posesji.

Do posiadłości bez wysokich pięter z pewnością nadadzą się niższe furtki ze stali. W sieci i sklepach stacjonarnych znajdziesz mnóstwo modeli z ornamentami, które świetnie dopasują się do starszych posesji z historią.

Do bardziej nowoczesnych nieruchomości, odpowiednie będą zabudowane bramy o prostym designie. Najczęściej wykonane z blachy cynkowej są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Swoją prostotą gwarantują również świetne dopasowanie do domów o współczesnym i awangardowym wyglądzie.

Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej zależy od kilku rzeczy. Rozważając jej wielkość, zwróć szczególną uwagę na jej zastosowanie, funkcje praktyczne i estetyczne. W ten sposób znajdziesz odpowiednie ogrodzenie, które dobrze odgrodzi Twoją posiadłość, ale również odpowiednio wkomponuje się w designerski projekt nieruchomości.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data