Iran: Aresztowania w związku z atakiem na elektrownię atomową

05-10-2010, 07:24

Władze w Teheranie informują o zatrzymaniach osób podejrzanych o dokonanie cyberataku na elektrownię atomową w Bushehr. Jej otwarcie zostało opóźnione, oficjalnie z innych powodów.

Stuxnet to niezwykle niebezpieczny szkodnik - wykorzystuje on bowiem cztery luki w systemie naraz. Jak podawał Dziennik Internautów dwa tygodnie temu, szczególnie intensywnie rozprzestrzeniał się on na terenie Indii, Indonezji i Iranu. W tym ostatnim państwie doszło nawet do przełożenia otwarcia nowej elektrowni atomowej w mieście Bushehr (według agencji prasowej Mehr z powodu niewielkiego wycieku ze zbiornika znajdującego się w jej pobliżu), co zrodziło spekulacje, że Stuxnet powstał w celu jej zniszczenia. Niewykluczone, że stworzony on został przez Izrael uważający Iran za swojego największego wroga.

>> Czytaj więcej: Stuxnet został stworzony przez izraelski wywiad?

Władze w Teheranie potwierdziły, że odnalazły wirusa na komputerach pracujących na terenie elektrowni. Nie dokonał on żadnych zniszczeń, jednak zagrożenie w tego typu obiekcie jest bardzo wysokie. Jednocześnie Heydar Moslehi, minister ds. wywiadu, poinformował, że odpowiednie służby zatrzymały bliżej nieokreśloną liczbę osób podejrzanych o wprowadzenie wirusa do systemu komputerowego elektrowni - podaje New York Times.

Moslehi dodał jednak, że kierowane przez niego ministerstwo opanowało do perfekcji sztukę odpierania wszelkiego rodzaju cyberataków. Widać więc, że Iran zdaje sobie sprawę, iż może stać się ich ofiarą. Dodał, że resort wie o podejmowanych przeciwko państwu działaniach w cyberprzestrzeni.

Powszechnie w Teheranie uważa się, że Stuxnet powstał w państwie, które chce sabotować program nuklearny Iranu. Stany Zjednoczone i Izrael nie kryją swoich obaw, że elektrownia w Bushehr może zostać wykorzystana do stworzenia broni nuklearnej, czemu one chciałyby zapobiec.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930