IPN publikuje katalogi oprawców i ofiar PRL-u
Instytut Pamięci Narodowej (IPN) rozpoczął dziś publikację w internecie czterech katalogów z informacjami m.in. na temat oprawców oraz ofiar PRL-u, a także osób zajmujących obecnie stanowiska publiczne.
reklama
Pierwszy katalog zawiera dane dotyczące pracowników, funkcjonariuszy i żołnierzy organów bezpieczeństwa PRL.
W drugim znajdziemy informacje na temat osób rozpracowywanych przez organy bezpieczeństwa PRL, wobec których nie stwierdzono istnienia dokumentów świadczących, że były pracownikami, funkcjonariuszami i żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa lub współpracowały z organami bezpieczeństwa państwa.
Trzeci z katalogów zawiera spis oraz informacje na temat osób zajmujących kierownicze stanowiska partyjne i państwowe byłego PRL, aż do 23 sierpnia 1989 r. lub były w tym okresie kierownikami centralnych organów administracji państwowej.
Ostatni katalog zawiera informacje osobach pełniących niektóre funkcje we władzach państwowych i samorządowych Rzeczpospolitej Polskiej, wśród których znajdują się m.in.: prezydent, premier oraz marszałkowie sejmu i senatu.
Katalogi zostały opublikowane zgodnie z obowiązkiem wynikającym z artykułu 52a ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Opublikowane spisy nie zawierają nazwisk parlamentarzystów ponownie kandydujących do sejmu lub senatu. Jak dowiedziała się agencja IAR, Prezes IPN Janusz Kurtyka wyjaśnił, że nie chce by instytut był posądzany o próby wpływania na toczącą się kampanię wyborczą.
Katalogi dostępne są pod adresem:
http://katalog.bip.ipn.gov.pl/