iPhone otwarty na nowe aplikacje, ale wciąż pod kontrolą

07-03-2008, 10:20

Zestaw narzędzi programistycznych (SDK) pozwalający na tworzenie aplikacji dla iPhone został wczoraj udostępniony przez firmę Apple. Co jednak ciekawe - Apple zachowa pełna kontrole nad aplikacjami dostępnymi dla tego urządzenia.

ciąg dalszy...

Oprogramowanie dla iPhone nadal będzie wymagało zaaprobowania przez firmę Apple. W ocenie CEO Apple Steve'a Jobsa, uchroni to użytkowników iPhone'a przed oprogramowaniem niebezpiecznym. Nie da się też ukryć, że Apple zapewnia sobie w ten sposób część wpływów ze sprzedaży oprogramowania, ale jak stwierdził Jobs "iPhone, to nie jest projekt open source, ale projekt dla zysku".

Dalsze plany

W czasie imprezy w Cupertino padły zapowiedzi jeszcze ciekawszych kroków. Firma kapitałowa Kleiner Perkins Caufield & Byers zainwestuje 100 mln USD w tzw. "iFund". Celem tego przedsięwzięcia będzie wspieranie przedsiębiorstw tworzących innowacyjne aplikacje dla iPhone. Inwestor jest zainteresowany szczególnie rozwojem aplikacji związanych z zarządzaniem danymi zdrowotnymi. Trzeba przyznać, że oferowany przez niego zastrzyk gotówki jest ogromny.

Apple ma również ambicje na to, aby iPhone stał się urządzeniem częściej używanym w biznesie. Firma z Cupertino już pracuję z Microsoftem nad wsparciem dla programów Office Exchange. Jobs zapowiada, że iPhone będzie w stanie odbierać pocztę łącząc się bezpośrednio z serwerami firmy (a nie pośrednio jak w przypadku urządzeń BlackBerry).

Wygląda więc na to, że urządzenie od Apple może zagrozić firmom dominującym na rynku smartfonów. Do końca tego roku liczba sprzedanych iPhone'ów ma – według prognoz Apple – sięgnąć 10 mln.


Następny artykuł » zamknij

Leki z komórki

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy