iPhone ostrzeże przed trzęsieniem ziemi

22-08-2011, 19:06

Opcję tę firma Apple wprowadziła razem z najnowszą wersją mobilnego systemu operacyjnego. Będzie ona jednak dostępna tylko dla użytkowników w Japonii.

Japonia już teraz posiada najbardziej zaawansowany na świecie system ostrzegania przed trzęsieniem ziemi. Kraj położony jest w bardzo aktywnym sejsmicznie obszarze, gdzie dochodzi do bardzo wielu wstrząsów, niektóre z nich są na tyle silne, że powodować mogą zniszczenia, a nawet fale tsunami. Jak niszczycielski jest to żywioł, pokazał marcowy kataklizm, w wyniku którego poważnemu uszkodzeniu uległa jedna z elektrowni atomowych, wiele osób straciło życie, tysiące dobytek całego życia. Wiele firm z całego świata do teraz boryka się z problemami zaopatrzeniowymi - fabryki w Kraju Kwitnącej Wiśni miały bowiem problemy z produkcją.

>> Czytaj także: Zabraknie płaskich ekranów?

Sonda
Czy zniesienie PIT-ów dla osób fizycznych to dobry pomysł?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

System składa się z około tysiąca sejsmografów rozmieszczonych na terytorium całego kraju, niewiele większym od Polski. Uruchomiony w roku 2007 wykrywa wstrząsy, kalkuluje ich siłę, a także epicentrum. Następnie informacje te rozsyłane są do wszystkich zainteresowanych osób czy instytucji. Z opcji tej postanowiła skorzystać firma Apple.

Wyposażyła ona iOS 5 w ostrzeżenia przed wstrząsami. Każdy posiadacz japońskiego iPhone'a ma możliwość włączenia powiadomień, które przesyłane są z systemu. Opcja ta zastąpić może aplikacje dostępne w App Storze. Pamiętać trzeba jednak, że uruchomienie powiadomień spowoduje szybsze wyczerpywanie się baterii, jako że telefon będzie przez cały czas połączony z systemem ostrzegania - podaje 9To5Mac.

System ostrzec może przed wstrząsami nawet na dwie minuty przed ich wystąpieniem na powierzchni ziemi, co oznaczać może wystarczająco dużo czasu na znalezienie schronienia.


Źródło: 9To5Mac
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy