Internetowy protest młodzieży przeciwko religii w szkole

LISTY CZYTELNIKÓW 14-10-2008, 21:16
Listy Czytelników

Grupa młodzieży skupiona wokół portalu Młody.Racjonalista.pl zorganizowała internetową akcję, której celem jest sprzeciwienie się dalszej klerykalizacji polskiej oświaty. Organizatorzy uważają, że obecne postępowanie rządu RP i Kościoła Katolickiego jawnie dyskryminuje mniejszości światopoglądowe i jest niezgodne z obowiązującą w Polsce Konstytucją i prawem ustawowym.

W liście przesłanym do redakcji Dziennika Internautów organizatorzy internetowego protestu podkreślają, że

sprawa religii w szkołach jest z pozoru kwestią błahą, nikogo przecież bezpośrednio nie krzywdzi obecność 2 godzin w tygodniu przedmiotu, który z reguły traktowany jest w sposób bardzo luźny. Ich zdaniem nie może to być jednak usprawiedliwieniem do łamania podstawowych zasad Konstytucji RP, która gwarantuje wolność wyznania dla wszystkich obywateli Polski, nawet jeżeli osoba jest niepełnoletnia.

Zdaniem organizatorów protestu lekcja religii w szkole narusza prawo samych rodziców, którzy na mocy Konstytucji nie są zobowiązani do określenia publicznie swojego światopoglądu czy wyznania. Protestujący wskazują również, iż obecnie większość szkół organizuje lekcje religii, nie dostosowując się do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania lekcji religii w szkołach publicznych z 14 kwietnia 1992 roku, które stanowi, że nikt nie ma prawa wymagać złożenia oświadczenia o rezygnacji z lekcji religii. Natomiast o zorganizowanie lekcji religii w szkole proszą uczniowie lub ich rodzice, składając w tym celu stosowne oświadczenie.

Akcja, która ruszyła na początku października br., jak na razie ma jedynie wymiar cyfrowy - pod internetowym protestem zbierane są podpisy tak uczniów, jak i ludzi dorosłych, którzy popierają ideę świeckiego państwa. Organizatorzy mają nadzieję, że protest nie pozostanie tylko w wirtualnej przestrzeni, a uruchomiona strona będzie silnikiem dalszego sprzeciwu młodzieży szkolnej wobec łamania praw młodych ludzi w Polsce.

Młodzi zapewniają, że podpisany apel wyślą do odpowiednich organów w Polsce i Unii Europejskiej. Do chwili obecnej pod protestem podpisy złożyło 325 internautów.

Szczegóły akcji znajdziecie na stronie mlody.racjonalista.pl/protest


UWAGA: UWAGA: Wybrane listy, przesłane do redakcji Dziennika Internautów, publikujemy, by umożliwić ich autorom dotarcie do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy mogą podzielać zawarte w nich poglądy lub mieć odmienne zdanie - zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Treści publikowanych listów mogą zawierać prywatne poglądy internautów, które nie odzwierciedlają poglądów redakcji DI. Listy prosimy kierować na adres: listy@di.com.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag szkołatag religietag protestytag prawa uczniów
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930