Internetowy praktyczny poradnik dla małych przedsiębiorców
W połowie marca wystartował wortal MalyBiznes.pl - informujący jak założyć i prowadzić niewielką firmę. Odbiorcą zawartości informacyjnej serwisu mają być przede wszystkim właściciele jednoosobowych firm oraz ci, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem działalności gospodarczej.
Twórcą nowego na polskim rynku serwisu dla małego biznesu jest Jacek Kubis. Do tej pory zawodowo spełniał się jako kontroler finansowy, tworzył także systemy raportowania, roczne budżety przedsiębiorstw produkcyjnych, a także jest znawcą zasad księgowości w Polsce oraz w standardzie USGAAP.
MalyBiznes.pl ma być prostym, niekiedy wręcz łopatologicznym, przewodnikiem dla małej firmy - czytamy w komunikacie prasowym. Witrynę podzielono na kilka działów: wybieramy bank, zakładamy firmę, płacimy ZUS, płacimy podatki, pawo dla firm, komputer w firmie, przydatne pliki oraz forum dyskusyjne.
Jak wynika z powyższego podziału MalyBiznes.pl ma ułatwić pierwsze kroki zakładaniu firmy, doborze konta bankowego, w prowadzeniu księgowości, regulowaniu obciążeń zusowskich i podatkowych.
Przeglądając zasoby wortalu trafiamy na wiele poradnikowych tekstów, napisanych zrozumiałym dla każdego językiem i opisujących sytuacje typowe właśnie dla początkującego oraz małego przedsiębiorcy. Ponadto znajdziemy tam wiele praktycznych, obrazowych przewodników po wypełnianiu druków i formularzy (np. RG1 , VAT-R czy NIP 1). Wszystkie omawiane formularze można ściągnąć w czystej formie z serwera witryny. Dodatkowo znajdziemy tam również odnośniki do kilkunastu ustaw, ważnych z punktu widzenia małego przedsiębiorcy.
Autorzy tekstów starają się także ostrzec przed pułapkami czyhającymi w formularzach podatkowych i ZUS-owskich, jak i uświadomić, że popularne problemy biznesowe nie wymagają wyważania już dawno otwartych drzwi.
Wszystkie artykuły i materiały w serwisie dostępne są za darmo.
Serwis został zoptymalizowany pod kątem przeglądarki Opera. Producent wykonawczy wortalu, firma Termit Internet Consulting zapewnia, że strony zoptymalizowane pod kątem Opery będą bezproblemowo odczytywane przez wszystkie inne - zarówno MS IE jak i Firefoxa czy Netscape - co zredukuje liczbę niespodziewanych problemów do minimum.