Co czwarty internauta korzystający z internetu w pracy ma do niego ograniczony dostęp. Najczęściej blokowanie wybranych usług internetowych jest spotykane w dużych firmach, zatrudniających ponad 250 osób – wynika z badań firmy Gemius.
Korzystanie z internetu w pracy w celach prywatnych czyli tzw. cyberslacking, jest zjawiskiem powszechnym i akceptowanym. Mimo to z badań Gemiusa wynika, że pracodawcy raczej rzadko całkowicie zabraniają korzystania z internetu. Chętniej za to ograniczają dostęp do wybranych usług.
Jedynie 3% badanych korzystających z internetu w pracy przyznaje, że w ich miejscu pracy wyraźnie zabroniono używania internetu do celów prywatnych. W opinii co drugiego pracownika jego pracodawca toleruje cyberslacking, jeśli nie przeszkadza on w realizowaniu obowiązków zawodowych. Natomiast w pracy co ósmego (13%) internauty prywatne wykorzystanie internetu jest traktowane przez przełożonych jako oczywiste i akceptowane.
24% internautów korzystających z internetu w pracy przyznało, że ma do niego ograniczony dostęp. Według respondendów najczęstszym ograniczeniem jest blokowanie dostępu do wybranych stron WWW (17%). Co dziesiąty respondent (9%) nie może korzystać z komunikatorów, zaś najmniejszy odsetek badanych – zaledwie 2% - ma zablokowany dostęp do wszystkich stron WWW.
Z ograniczeniami w korzystaniu z internetu spotykają się najczęściej osoby zatrudnione w dużych firmach. 38% respondentów pracujących w największych przedsiębiorstwach (ponad 250 osób) przyznaje, że pracodawca stosuje ograniczenia. Z podobnymi praktykami spotyka się zaledwie 8% internautów zatrudnionych w małych firmach (do 10 osób).
Wyniki badania pokazują także, że pracodawcy kontrolują aktywność pracowników w internecie. Co dziesiąty badany potwierdził, że taka kontrola istnieje, a pracownicy są o niej oficjalnie informowani. Co trzeci badany (32%) sądzi, że przełożeni stale bądź czasami sprawdzają, w jaki sposób pracownicy korzystają z internetu, nie informując o tym fakcie swych podwładnych. Trzeba zauważyć, że większość badanych (55%) uważa, bądź jest pewna, że taka kontrola u nich w pracy nie istnieje.
Badanie Gemius zrealizowano za pomocą ankiet internetowych emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 15 do 21 listopada 2007 roku. Analizą objęto odpowiedzi 3823 internautów w wieku co najmniej 18 lat, którzy wypełnili ankietę do końca.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*