Internet szerokopasmowy: Polska dogania unijną średnią

21-12-2009, 07:18

Już za dwa lata mamy szansę na osiągnięcie unijnej średniej w zakresie liczby gospodarstw domowych z szerokopasmowym dostępem do internetu. Pomocne w tym są m.in. unijne euro.

Z 30 do 51 procent wzrósł w latach 2007-2009 odsetek gospodarstw z szerokopasmowym dostępem do internetu. W tym samym czasie wskaźnik dla całej Unii Europejskiej wzrósł z 42 do 56 procent. Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest szansa, by w 2011 roku Polska przegoniła unijną średnią.

Warto w tym miejscu podkreślić, że systematycznie rośnie także liczba osób codziennie korzystających z dostępu do sieci. Wśród użytkowników w wieku 16-24 lata w pierwszym kwartale 2009 roku wskaźnik ten wyniósł 77 procent i był wyższy o 4 punkty procentowe od unijnej średniej.

Ministerstwo zauważa ponadto, że w 2007 roku nasz kraj zajmował pod względem odsetka gospodarstw domowym z szybkim internetem pozycję dwudziestą, natomiast rok później już piętnastą (ex aequo z Hiszpanią i Węgrami). Polska ma do dyspozycji około jednego miliarda euro z budżetu Unii Europejskiej na inwestycje w rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej.

>> Czytaj także: Polski internet nie taki wolny?

Oprócz tego w parlamencie jest już projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Rząd zaakceptował go 3 listopada. Zawarte w nim przepisy mają ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny. W ich myśl samorządy będą mogły stać się nie tylko inwestorami, ale także dostawcami usługi dostępu do internetu. Dzięki uproszczeniu procedur łatwiejsze ma być także tworzenie regionalnych sieci szerokopasmowych.

Dodatkowo zarządcy dróg, podczas inwestycji drogowych będą musieli zadbać o przeprowadzenie prac związanych z rozbudową sieci telekomunikacyjnej. Powinno to znacząco ułatwić uzyskiwanie dostępu do internetu przede wszystkim na terenach nowych osiedli mieszkaniowych.

>> Czytaj także: Polacy będą mieć łatwiejszy i szybszy dostęp do internetu?


Źródło: MSWiA
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy