Internet Rzeczy. Bezpieczeństwo Smart City - VII Konferencja Naukowa Bezpieczeństwo w Internecie

PATRONAT MEDIALNY 08-05-2015, 21:44

Rozwój Internetu Rzeczy i wdrażanie idei inteligentnego miasta (Smart City), otwiera nowe możliwości redukcji ryzyka: ekologicznego, energetycznego, zdrowotnego, komunikacyjnego i socjalnego. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy dotyczy to także ryzyka związanego z obronnością (militarnego). Jak funkcjonowałoby państwo i jego „infrastruktura krytyczna” przy aktualnym poziomie podłączenia milionów różnych rzeczy do Internetu w warunkach ekstremalnego zagrożenia, w tym konfliktu zbrojnego? To jedno z pytań, nad którym będą debatować uczestnicy obrad plenarnych VII Konferencji Naukowej Bezpieczeństwo w Internecie.

Podczas konferencji omówione zostaną techniczne, społeczne i prawne aspekty rozwoju Internetu Rzeczy w Smart City, a także szanse i zagrożenia związane z Internetem Przedmiotów oraz prawne wyzwania związane z modelem regulacji jawności i jej ograniczeń dla zapewnienia bezpieczeństwa w polskich Smart Cities.

- Miasta, chcąc być coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców oraz coraz lepiej zarządzane, wykorzystują na te potrzeby rozwiązania teleinformatyczne. W ten sposób wdrażają w życie idee inteligentnego miasta (ang. Smart City). Jednak oprócz korzyści, jakie ona przynosi, rodzi też poważne zagrożenia dla prywatności i ochrony danych osobowych - tłumaczy dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO). - Zastosowanie rozwiązań Smart City wiąże się bowiem z gromadzeniem informacji, w tym danych osobowych, na temat mieszkańców i innych osób znajdujących się na terenie miasta - dodaje. 

GIODO wyjaśnia, że informacje te są potrzebne choćby do lepszego zarządzania siecią transportu miejskiego, zaopatrzeniem w media, sterowaniem ruchem ulicznym czy dostosowaniem oferowanych usług publicznych do aktualnych potrzeb.

Te działania prowadzą jednak do:

  • zbierania danych osobowych o osobach korzystających z publicznych usług lub infrastruktury (np. miejskie rowery, dostęp do Internetu, strefy parkowania itp.),
  • stosowania monitoringu w przestrzeni publicznej,
  • instalowania inteligentnych liczników mediów (nie tylko energii, ale też np. wody),
  • wymiany danych osobowych między różnymi bazami danych w ramach infrastruktury miejskiej,
  • analizy danych w modelu Big Data.

- Patrząc na Smart City z perspektywy strażnika ochrony danych osobowych, muszę uznać, że jest to potencjalne zagrożenie - mówi dr Edyta Bielak-Jomaa. - Biorąc jednak pod uwagę fakt, że ta swego rodzaju filozofia zarządzania miastem ma w założeniach przynosić korzyści dla mieszkańców, konieczne staje się wyważenie wartości - zapewnienie mieszkańcom jak najlepszej jakości życia przy zachowaniu maksimum prywatności.

Organizatorzy najbliższej edycji konferencji to Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Naukowe Centrum Prawno-Informatyczne.

Konferencja odbędzie się 15 maja 2015 r. (piątek), godz. 9.00, w Auditorium Maximum UKSW, Warszawa, ul. Wóycickiego 1/3.

Program i założenia konferencji oraz formularz rejestracyjny znajduje się na stronie:

http://mrj.uksw.edu.pl/


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031