Interfejs ruchowy bez Kinecta - wystarczy mikrofon i głośnik! (wideo)

08-05-2012, 12:47

Wystarczą głośniki i mikrofon, aby komputer mógł reagować na ruch użytkownika. Technologię z takimi możliwościami opracowali badacze z Microsoftu we współpracy z  University of Washington. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest efekt Dopplera.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Kinect to fantastyczna sprawa, ale korzystanie z tego ruchowego kontrolera wymaga zakupu urządzenia, które wykorzystuje m.in. kamery i czujniki podczerwieni. Okazuje się natomiast, że wzbogacenie komputera o interfejs ruchowy jest możliwe dzięki urządzeniom tak powszechnym, jak mikrofon i głośnik.

Badacze Microsoftu w ramach projektu SoundWave pracują nad technologią wykrywania gestów opartą o tzw. efekt Dopplera. Po prostu głośniki emitują ultradźwięki, a mikrofon wyłapuje je. Ruch ciała powoduje zmianę częstotliwości fal dźwiękowych i w oparciu o analizę tych zmian możliwe jest wykrywanie gestów.

Czytaj: Telefonem prześwietlimy ściany

Z podobnych rozwiązań korzystają niektóre sonary używane do wykrywania poruszających się obiektów pod wodą. SoundWave nie bazuje zatem na jakimś przełomowym odkryciu, ale jest próbą dostosowania znanej technologii do potrzeb użytkowników komputerów. 

Film poniżej prezentuje osiągnięcia badaczy. Są one zaskakująco zaawansowane, choć nasuwa się jedno pytanie - po co komu interfejs gestów, jeśli siedzisz przed klawiaturą i myszą? Jedną z możliwych odpowiedzi są gry. Byłoby zabawnie, gdyby np. zaklęcia w grach RPG rzucać za pomocą odpowiednich gestów. Niewykluczone, że postępy w projekcie w SoundWave pozwolą na wykorzystanie wynalazku w bardziej praktyczny sposób. Pytanie tylko, co będzie szybsze - badacze pracujący nad projektem czy spadek cen innych sensorów?

Poniżej film prezentujący SoundWave:

Czytaj: Zrobili tranzystor z jednego atomu (wideo)


Następny artykuł » zamknij

Toshiba odżywa dzięki Apple


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.