Intellipedia, czyli wikipedia dla szpiegów
Tajne służby USA doceniły zasady funkcjonowania Wikipedii - otwartej internetowej encyklopedii, którą może tworzyć każdy użytkownik sieci WWW. Jak poinformowali przedstawiciele amerykańskiego wywiadu, od 17 kwietnia br. służby wywiadowcze mają swoją własną wikipedię o nazwie Intellipedia.
Dostęp do Intellipedii ma obecnie 3600 zarejestrowanych użytkowników z 16 agencji wywiadu amerykańskiego. W ciągu kilku miesięcy jej zasoby urosły do ponad 28 tys. stron, które zawierają zarówno ściśle tajne, jak i mniej istotne dla bezpieczeństwa dane.
Intellipedia jest w obecnej chwili wykorzystywana do gromadzenia danych i opracowywania m.in. rocznych raportów ministerstwa spraw zagranicznych USA, czy raportów na temat terroryzmu. Według przedstawicieli amerykańskiego wywiadu, projekt Intellipedii jest kluczem do przyszłości amerykańskiego szpiegostwa.
Wielu komentatorów docenia możliwości współtworzenia i dzielenia się informacjami pomiędzy agencjami wywiadu, jakie daje mechanizm wiki. Wskazują oni, że otwartość Intellipiedii wpływa m.in. na zwiększenie wiarygodności oraz lepszej kontroli umieszczonych w niej materiałów - są one oraz ich autorzy weryfikowane przez większą liczbę niezależnych od siebie agentów i oficjeli.
Oczywiście komentatorzy i sami agenci zwracają przy tym uwagę, że forma otwartości tego systemu dla tysięcy użytkowników może także podwyższyć ryzyko przecieków tajnych informacji. Mimo to, entuzjazm jej użytkowników i najwyższych oficjeli służb wywiadowczych jest na razie tak ogromny, że są już plany udostępnienia Intellipedii dla agentów Wielkiej Brytanii, Kanady, Australli, a nawet - jak donosi Yahoo za Reuters - Chin.