Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Intel: World Browser, czyli pstryk i jest informacja (wideo)

30-09-2010, 13:44

Intel zaprezentował mobilną aplikację World Browser, która pozwala dosłownie na "przeglądanie świata". Wystarczy np. wycelować aparat w znany zabytek i zrobić zdjęcie, aby czegoś się o nim dowiedzieć. Aplikacja jest przeznaczona na platformę Intel Atom i wykorzystuje przetwarzanie obrazu w połączeniu z danymi GPS i czujnikami orientacji.

robot sprzątający

reklama


Intelowska przeglądarka World Browser została zaprezentowana na Intel Developer Forum. Aplikacja daje użytkownikom dostęp do zbioru informacji w internecie przez proste naciśnięcie spustu migawki aparatu wbudowanego w smartfona czy urządzenie typu Mobile Internet Device.

Urządzenie, wykorzystując komputerowe modele widzenia, rozpoznaje obiekty na obrazie i cyfrowo nałoży na nie kontekstowe informacje z internetu. Użytkownicy uzyskają "wzbogacony obraz świata" na przykład podczas zwiedzenia historycznych miejsc. Patrząc na nie przez ekran urządzenia, zobaczą, jak dane miejsce wyglądało w przeszłości.

fot. Intel -

World Browser to przykład nowej fali rzeczywistości wzbogaconej (augmented reality). Aplikacja łączy lokalne i chmurowe przetwarzanie danych. System Intela szybko identyfikuje punkty orientacyjne poprzez intensywne obliczeniowo wyszukiwanie wizualne w połączeniu z energooszczędnymi czujnikami, które wykorzystują cechy platformy Intel Atom.

>>> Czytaj: Intel zapowiada urządzenia "świadome otoczenia"

Samo wyszukiwanie informacji o obiektach na podstawie zdjęć nie jest nowością. W ubiegłym roku firma Google pokazała rozwiązanie Goggles dla Androida, które umożliwia przesłanie do Google fotografii obiektu i rozpoznanie jej za pomocą algorytmów porównujących ją z innymi fotografiami. W oparciu o to rozwiązanie udało się stworzyć mobilnego tłumacza zapisanego na papierze tekstu.

Rozwiązanie Intela wydaje się wykorzystywać więcej danych niż Goggles i być może okaże się szybsze lub bardziej dokładne. Intel przyznaje, że wykorzystuje obrazy z bazy Google, ale stworzył również własną bazę do analiz. Warto odnotować, że kolejny ważny producent zaczyna się interesować dostępem do informacji za pomocą obrazów lub kombinacji obrazów z innymi danymi.

Poniżej film Intela, na którym przedstawicielka firmy wyjaśnia ideę augumented reality.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E