Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Innowacyjny interfejs w tanich laptopach OLPC

03-01-2007, 06:51

Właśnie w roku 2007 tanie laptopy wyprodukowane w ramach projektu One Laptop Per Child (OLPC) mają trafić do dzieci w krajach rozwijających się - zapowiedział szef projektu - Nicholas Negroponte - ujawniając przy tym jak będzie wyglądało oprogramowanie działające na tych urządzeniach. Trzeba przyznać, że prezentuje ono całkowicie nowe podejście do komunikacji z użytkownikiem.

robot sprzątający

reklama


Pierwsze OLPC mają trafić do uczniów w krajach rozwijających się już w lipcu bieżącego roku. Znacznie wcześniej, bo już w lutym, zostaną wypuszczone maszyny testowe. Kraje, które wezmą udział w programie to m. in. Brayzlia, Argentyna, Urugwaj, Nigeria, Libia, Pakistan i Tajlandia. Nicholas Negroponte twierdzi, że w najbliższym czasie umowy na dostarczenie OLPC podpiszą kolejne kraje.

Maszyny, które jako pierwsze dotrą do biednych dzieci, będą urządzeniami z serii XO wyposażonymi w procesor AMD 366 Mhz, pamięć flash 512 MB, możliwość bezprzewodowego łączenia się z siecią oraz dwa porty USB. Czy to wystarczy? Negroponte twierdzi, że sam od pewnego czasu używa XO i wcale nie odczuwa szczególnych ograniczeń.

Przede wszystkim laptopy XO będą przystosowane do łączenia się z Siecią. Każdy OLPC będzie łączył się ze szkołą, a szkoły będą podłączone do internetu dzięki darmowym usługom zaoferowanym przez satelitarnego operatora SES Global. Brak twardego dysku zostanie zrównoważony możliwością zapamiętywania danych w Sieci. Użytkownik OLPC będzie miał do dyspozycji przeglądarkę internetową, czytnik RSS oraz procesor tekstu.

Dziennik zamiast menedżera plików


Istotne jest specyficzne oprogramowanie dla OLPC. Będzie to specjalnie przygotowana dystrybucja Linuksa, której interfejs nie będzie jednak przypominał żadnej znanej dystrybucji lub systemu operacyjnego. W oprogramowaniu o nazwie "Sugar" wszystko będzie zorganizowane wokół swoistego "dziennika", który będzie zapisywał co uczeń danego dnia robił na komputerze. Menedżera plików nie będzie, ale ich odzyskiwanie będzie możliwe właśnie za pomocą tego dziennika.

Zdaniem profesora Negroponte takie podejście będzie lepiej służyło edukacji. W wypowiedzi dla Associated Press twórca OLPC skrytykował uczenie dzieci obsługi aplikacji biurowych, takich jak Excell czy Word. Jego zdaniem młodzi użytkownicy powinni skupić się nauce komunikowania, dzielenia się ze sobą zasobami komputera i odkrywaniu nowych możliwości.

Chociaż podejście jest całkowicie nowe, to jeden z jego twórców - Chris Blizzard - przyznaje, ze 90% kodu zaczerpnięto z już istniejących projektów open source. Nie wiadomo jeszcze do końca jak oceniać interfejs Sugar. Krytycy uważają, że nie spełni on swojej funkcji tzn. nie nauczy dzieci posługiwania się współczesnymi systemami. Negroponte twierdzi natomiast, że to będzie dobry początek do zapoznanie się z komputerem w ogóle, aby potem w miarę możliwości przesiąść się na oprogramowanie używane na całym świecie.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: AP, BBC