Informatyzacja służby zdrowia się opóźni. Może być nieefektywna - uważa NIK

12-06-2013, 13:47

System informacyjny ochrony zdrowia nie powstanie na czas, brakuje m.in. koniecznych aktów prawnych. Tymczasem niektóre placówki sięgają po inne rozwiązania, co może oznaczać niespójność systemów w przyszłości - donosi Najwyższa Izba Kontroli.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Najwyższa Izba Kontroli opublikowała informację o wynikach kontroli dotyczącej informatyzacji szpitali, która została przeprowadzona w okresie od sierpnia 2012 do stycznia 2013 r. Dokument znajdziecie w całości na stronie NIK oraz pod tym tekstem.

Teoretycznie pod koniec przyszłego roku powinien ruszyć system informacyjny ochrony zdrowia (SIOZ). Już latem 2014 r. powinna ruszyć wymiana dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. System powinien usprawnić działanie służby zdrowia, zapobiegać wyłudzeniom, odciążyć lekarzy od pracy papierkowej itd.

Lata bez efektów

Niestety zdaniem NIK cały ten plan może się mocno opóźnić, jeśli w ogóle zostanie zrealizowany. Prace nad systemem rozpoczęto w 2008 r., ale do końca ubiegłego roku nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę kluczowego podsystemu. Teoretycznie niektóre moduły powinny działać od listopada ubiegłego roku, ale żaden z nich nie został uruchomiony.

Co zrobić i za ile? Nikt nie wie

Dopiero w 2012 r. podjęto działania zmierzające do oceny stanu zinformatyzowania świadczeniodawców. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) do tej pory nie wie, jaki jest stan wyposażenia szpitali i innych jednostek w niezbędne systemy i sprzęt. NIK ocenia, że zaledwie 23% szpitali wykorzystuje internet w kontakcie z pacjentami (np. przy rejestracji czy ustalaniu terminu przyjęcia do szpitala), a 20% nie ma podstawowych systemów do obsługi ruchu chorych.

Sonda
Ile lat potrzeba jeszcze na zinformatyzowanie polskiej służby zdrowia?
  • 1-2 lata
  • 3-5 lat
  • 5 lat lub więcej
wyniki  komentarze

Opóźnienia da się zauważyć także po stronie twórców prawa. NIK twierdzi, że ustawa wprowadzająca system została uchwalona w bardzo ogólnym kształcie. To samo w sobie nie jest złe, ale potrzebne są rozporządzenia, a w ciągu 11 miesięcy od wejścia ustawy w życie Ministerstwo nie wydało wszystkich potrzebnych aktów prawnych. Ponadto projekty rozporządzeń zawierały błędy formalne i merytoryczne.

Nie tylko opóźnienia

Niektóre placówki próbują wdrażać różne własne systemy na własną rękę. Grozi to niespójnością systemów informatycznych w przyszłości. Mogą się też pojawić problemy z rozliczeniem funduszy unijnych. Zdaniem NIK potrzebne są kompleksowe działania naprawcze.

Więcej szczegółów w raporcie wklejonym poniżej.

Nik p 12 125 Informatyzacja Szpitali by di24plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.