Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Informatyzacja: Buduje się linia współpracy rządu z samorządami

21-09-2012, 15:02

E-administracji nie da nam rząd, Sejm czy ustawy. Prawdziwie istotny jest przeskok technologiczny na poziomie najbliższego nam, lokalnego urzędu. Dlatego za istotne trzeba uznać budującą się współpracę administracji rządowej i samorządowej przy informatyzacji.

robot sprzątający

reklama


Wczoraj w Warszawie podpisano list intencyjny w sprawie Linii Współpracy przy informatyzacji usług państwa.

W podpisaniu listu uczestniczyli - Małgorzata Olszewska (wiceminister MAC Administracji i Cyfryzacji), Jacek Protas (marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który w obecnej kadencji pełni funkcję prezesa Związku Województw RP) oraz Magdalena Młochowska (wiceminister zajmująca się w MAC sprawami samorządów).

Wspomniana Linia Współpracy to dokument, który ma ułatwić współpracę miedzy administracją centralną i samorządową w dziedzinie informatyzacji. Zakłada ona  ustalenie wspólnego harmonogramu prac, standardów technologicznych oraz współpracy przy budowie systemów informatycznych.

Czytaj: E-skrzynka w każdym urzędzie - założenia do nowej Ustawy o informatyzacji

Zakładana współpraca ma dotyczyć m.in. współpracy ePUAP-u (czyli platformy, na której obywatel może się zalogować, by załatwiać różne urzędowe sprawy) z platformami regionalnymi. Koordynacja ma też objąć prace legislacyjne oraz planowanie wydatków w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Realizacja współpracy ma się odbywać dzięki grupom roboczym, składającym się z przedstawicieli MAC, Centrum Projektów Informatycznych i samorządowców.

Podpisanie listu intencyjnego nie stanowi jeszcze wielkiego przełomu i na efekty trzeba poczekać. Warto jednak zauważyć, że wyciągnięcie ręki do samorządów jest w temacie informatyzacji niezwykle istotne. Prawdą jest bowiem, że bez samorządów prawdziwej  e-administracji nie będzie.

Sonda
Czy można mówić, że w Polsce jest coś takiego jak "e-administracja"?
  • tak
  • coś jakby się rodziło
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Cofnijmy się pamięcią do czerwca 2010 roku. Być może tego nie odczuliśmy, ale nastąpiła wówczas rewolucja w informatyzacji (sic!). W życie weszła ustawa, która dała nam możliwość załatwienia spraw urzędowych przy użyciu profilu zaufanego. To był ważny przełom, ale... tylko na papierze. Tak naprawdę niewiele się wówczas zmieniło i nadal wielu Polaków nie może liczyć na załatwianie spraw urzędowych przez internet.

Profil zaufany teoretycznie mamy do dyspozycji od 2010 roku, ale zauważmy, że mamy już 2012 rok, a uruchomienie skrzynki podawczej w każdym urzędzie znalazło się zaledwie w założeniach do tworzonej nowej Ustawy o informatyzacji. Nie można jednak powiedzieć, że brak skrzynek podawczych wynika tylko z opóźnień w zakresie prawa. Tak naprawdę, gdyby urzędy były gotowe e-administrację, już dawno miałyby te skrzynki. Jeśli w przyszłości urzędy nie będą na to gotowe, nowe prawo tego problemu nie rozwiąże.

Byłoby dobrze, gdyby współpraca administracji centralnej i samorządowej została faktycznie nawiązana, skoro już Unia odmroziła fundusze na informatyzację.

Poniżej kopia dokumentu Linia Współpracy, którego dotyczy podpisany list intencyjny.

Linia Współpracy

Czytaj: Odzyskamy unijne pieniądze na informatyzację, ale czy e-administracja ruszy?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: MAC



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E