Indyjski tablet za 35 dolarów trafi do uczniów (wideo)

05-10-2011, 11:06

Urządzenie o nazwie Aakash to tani tablet, który ma być dostępny dla uczniów w Indiach w subsydiowanej cenie 35 dolarów. To robi wrażenie, choć dane techniczne urządzenia nie są jeszcze znane.

"Komputer dla każdego ucznia" - takie hasło rzucali również polscy politycy, nie bardzo zastanawiając się nad kosztami i problemami związanymi z realizacją tego typu projektu. Wielkim zwolennikiem tej idei jest również Nicholas Negroponte, który zaproponował stworzenie specjalnych, tanich laptopów edukacyjnych w ramach projektu One Laptop Per Child (OLPC).

Indie miały przystąpić do projektu OLPC, ale w roku 2006 wycofały się z tego pomysłu. Rok później władze Indii ogłosiły, że mogą opracować własny model taniego laptopa za 10 dolarów. W 2010 r. indyjskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich poinformowało, że ma projekt taniego tabletu za 35 dolarów. Projekt ten spodobał się również twórcy OLPC

Czytaj: OLPC: Edukacyjny tablet za mniej niż 100 USD

Jak donosi Reuters, na dziś zaplanowano oficjalną premierę tego tabletu za 35 dolarów, który będzie nosił nazwę Aakash. Urządzenie wykorzystujące system Android opracowała brytyjska firma DataWind. W ramach programu pilotażowego 100 tys. urządzeń trafi do uczniów w ciągu kilku miesięcy. Potem Aakash ma zmienić indyjską edukację dzięki dostępności dla ogromnej grupy uczniów (zob. Reuters, India to launch "world's cheapest" tablet computer for $35).

Z doniesień PAP wynika, że urządzenie posiada 7-calowy ekran dotykowy, pamięć 256 MB RAM, dwa wejścia na USB i jedno na kartę pamięci.

Indyjski projekt robi wrażenie, bo powszechna dostępność urządzenia komputerowego może naprawdę zmienić proces nauczania i uczenia się. Komentatorzy wątpią tylko w jakość supertaniego tabletu. Prawdopodobnie wykorzystuje on ekran oporowy oraz inne tańsze rozwiązania, czyniące tablet niewygodnym i powolnym. Indie mają też duże problemy z dostępem do bezprzewodowych usług internetowych, które tablet ma wykorzystywać. 

Warto przy tym pamiętać, że swojego czasu w podobny sposób krytykowano laptopa XO, który powstał w ramach projektu OLPC. Uważano, że dzieci dostaną "gadżet" zamiast możliwości korzystania z "prawdziwego" komputera. Nie zmienia to faktu, że dzięki urządzeniom XO wiele dzieci zetknęło się z nowymi technologiami po raz pierwszy. Co chyba istotniejsze - XO przyczynił się do powstania rynku netbooków, co z kolei przygotowało grunt pod rynek tabletów. Nie można wykluczyć, że supertanie tablety też stworzą nową i potrzebną grupę urządzeń.

Na marginesie warto przypomnieć, że organizacja OLPC również pracuje nad supertanim tabletem, który według jej planów ma kosztować 75 dolarów.

Poniżej film, na którym można zobaczyć supertani edukacyjny tablet opracowany w Indiach.

 

Czytaj: Rwanda Doliną Krzemową Afryki?


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031