Indie vs RIM - czas ucieka, a porozumienia nie ma

28-08-2010, 13:46

Jeszcze tylko do środy RIM i władze Indii mają czas na osiągnięcie porozumienia w zakresie dostępu do zaszyfrowanych danych przesyłanych za pośrednictwem BlackBerry. Jego brak oznaczać będzie blokadę niektórych usług kanadyjskiej firmy.

31 sierpnia kończy się czas, jaki władze w New Delhi dały kanadyjskiej firmie Research In Motion na udostępnienie im wglądu w zaszyfrowane e-maile oraz wiadomości przesyłane za pośrednictwem komunikatorów. Producent popularnych wśród biznesmenów smartfonów BlackBerry szyfruje dane, które następnie przesyłane są na serwery firmy, najczęściej w Kanadzie.

To, zdaniem Indii, może prowadzić do wykorzystywania urządzeń przez terrorystów. Władze obawiają się powtórki z zamachów w Bombaju z roku 2008, w których zginęło 166 osób. Dlatego też chcą, by Kanadyjczycy podjęli współpracę. W przeciwnym razie niektóre z usług mogą zostać zablokowane. Podobne groźby wysuwane były także przez władze Arabii Saudyjskiej. Tam udało się dojść do tymczasowego porozumienia.

>> Czytaj więcej: BlackBerry na Płw. Arabskim: Kolejne problemy 

Jak podaje serwis BBC News, także i w Indiach jest szansa na osiągnięcie kompromisu. Kanadyjska firma zapowiedziała, że jest gotowa do współpracy z Indiami w zakresie zapewnienia krajowi bezpieczeństwa i zminimalizowania zagrożenia, jakie może potencjalnie wynikać z użytkowania BlackBerry.

Sonda
Korzystałeś/-aś kiedyś z BlackBerry?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

RIM chce stworzenia wspólnego z innymi firmami telekomunikacyjnymi forum, w ramach którego wypracowane zostaną zasady i procedury współpracy z władzami Indii. Wydaje się bowiem, że firma zgodzi się na ustępstwa jedynie wtedy, gdy żądania New Delhi rozciągnięte zostaną także na inne firmy.

Wyraźnie zaznaczono jednak, że ani RIM, ani jakakolwiek firma trzecia nie ma technicznej możliwości wglądu w zaszyfrowane dane przesyłane przez biznesowych użytkowników smartfonów. Podkreślono także, że podobne zabezpieczenia stosowane są przez inne telekomy, a samo nałożenie blokady na pewne usługi nie okaże się skuteczne.

W nadchodzącym tygodniu dowiemy się, czy strony osiągną ostateczne porozumienie.

>> Czytaj więcej: ZEA: Blackberry zagraża bezpieczeństwu państwa 


Następny artykuł » zamknij

Intel tnie prognozy

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy