Implant, który przywróci wzrok

03-06-2008, 10:56

Ludzie cierpiący na choroby siatkówki będą mogli odzyskać zdolność widzenia dzięki protezie opracowanej przez niemieckich naukowców. Prace nad nią trwały od 12 lat w ramach projektu EPI-RET.

EPI-RET był finansowany m. in. przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań. Uczestniczyło w nim wielu specjalistów z zakresu mikroelektroniki, neurofizyki, informatyki, inżynierii materiałowej oraz medycyny. Dzięki dostarczonym przez ekspertów danym dwaj naukowcy - Ingo Krisch i Michael Görtz – zbudowali przełomowy implant. Za swoje dokonanie otrzymają w tym roku nagrodę im. Josepha von Fraunhofera.

Zbudowany przez Niemców implant pozwala na odzyskanie wzroku osobom cierpiącym np. na retinopatię barwnikową. Przy chorobie te występuje zanik fotoreceptorów. Wzrok da się jednak przywrócić dzięki sprawnemu połączeniu nerwowemu oka z mózgiem.

Opracowany implant potrafi przetwarzać widziane obrazy na sygnały nerwowe. Osoba z niego korzystająca może widzieć plamy światła lub niektóre kształty. Dla osób sprawnych to może niewiele, ale dla osoby niewidomej oznacza to uzyskanie możliwości dośc swobodnego poruszania się w nieznanym otoczeniu.

Badania kliniczne przeprowadzone w ubiegłym roku potwierdziły, że system działa. Co ważne, da się go w miarę łatwo umieścić w oku i ewentualnie wymieniać czy aktualizować. Całe urządzenie składa się z implantu w oku, oraz z nadajnika zewnętrznego umieszczonego w oprawce okularów. Niezbędne dane są do implantu przesyłane za pomocą łącza telemetrycznego.

Naukowcy przyznają, że jednym z największych wyzwań było zmniejszenie wielkości urządzenia. Udało się to jednak osiągnąć dzięki coraz to nowszym materiałom i technologiom. Dla naukowców szczególnie istotny był moment, gdy implant zaczął działać w oparciu o sterowanie bezprzewodowe.

Obecnie około 30 mln ludzi na świecie cierpi na choroby siatkówki. Wspomniana retinopatia barwnikowa rozpoczyna się w wieku młodzieńczym i jest chorobą dziedziczną. Teraz jest nadzieja na to, że osoby cierpiące na tę chorobę nie będą żyły w ciągłej ciemności.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wynalazkitag naukowcytag implantytag EPI-RET
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031