IE9 pokonał rywali w testach bezpieczeństwa. Microsoft znów sfinansował badania?

01-10-2012, 17:39

Media obiegła wiadomość, że Internet Explorer 9 skuteczniej udaremnia ataki niż pozostałe przeglądarki. Wydaje się jednak, że NSS Labs zagalopowała się, podając wyniki testów. Kto przy zdrowych zmysłach uwierzy, że przeglądarka Microsoftu blokuje 95% czyhających w sieci szkodników, a Firefox tylko 6%?

Oto wykres pokazujący, jak poszczególne przeglądarki radziły sobie z blokowaniem szkodliwego oprogramowania przez cały okres testów firmy NSS Labs, tj. od 2 grudnia 2011 do 25 maja 2012 (w sumie 175 dni).

Blokowanie szkodliwego oprogramowania przez przeglądarki

Wszystkie przeglądarki były testowane na maszynie wirtualnej w systemie Windows 7. Uwzględniono następujące wersje:

  • Internet Explorer 9
  • Firefox 7–13
  • Chrome 15–19
  • Safari 5

Uśredniając otrzymane wyniki, firma poinformowała, że najnowsze wydanie IE udaremniło atak 95% szkodliwych obiektów, Chrome – 33%, a Firefox i Safari – po 6%. Na uwagę zasługuje także test mający na celu blokowanie fałszywych kliknięć w reklamy (ang. click fraud). W tym przypadku znów najlepiej wypadł Internet Explorer, który zablokował 96,6% tego typu zagrożeń. Na drugim miejscu uplasował się Chrome z wynikiem 1,6%. Firefox i Safari znów się nie popisały, uzyskując marne 0,8% i 0,7%. Uzyskane wyniki wydają się... co najmniej dziwne.

Czy to kolejne badania sponsorowane?

Warto wiedzieć, że nie są to pierwsze budzące kontrowersje badania NSS Labs. Trzy lata temu ta sama firma „udowodniła”, że Internet Explorer 8 najlepiej chroni przed phishingiem. Redaktorzy serwisu ArsTechnica uzyskali wówczas potwierdzenie, że testy przeprowadzono na zlecenie Microsoftu. Prezes NSS Labs tłumaczył, że nie miałby nic przeciwko rozłożeniu kosztów badań pomiędzy producentów także innych testowanych przeglądarek, ale nie byli oni zainteresowani tą propozycją.

W 2010 roku informowaliśmy w Dzienniku Internautów o kolejnych tego typu badaniach - zobacz: IE8 deklasuje konkurencję, tyle że w testach sponsorowanych przez Microsoft.

Poniżej zamieszczamy pierwszą część najnowszego raportu NSS Labs, która dotyczy blokowania elementów uznanych za szkodliwe. Sami możecie ocenić, na ile jest wiarygodna. Drugą część - odnoszącą się do blokowania fałszywych kliknięć - można pobrać bezpośrednio ze strony firmy.

Is Your Browser Putting You At Risk? - General Malware Blocking

Przy okazji warto przypomnieć o inicjatywie Go Dark For IE, której celem jest przyciemnienie w dniu premiery Windowsa 8 jak największej liczby stron użytkownikom starszych wersji Internet Explorera. Czy gigant z Redmond popiera tę akcję, nie wiemy - na wysłane w tej sprawie zapytanie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Faktem jest jednak, że według StatCountera w okresie od 17 do 23 września z przeglądarki Microsoftu korzystało 33,01% użytkowników na całym świecie - 18,08% używało IE9. W tym samym czasie, jak podaje gemiusRanking, z Internet Explorera korzystało 19,4% polskich internautów - 8,99% posługiwało się „dziewiątką”. Wydaje się, że producent nie miałby nic przeciwko temu, by statystyki te zmieniły się na korzyść IE9.

Czytaj także: Go Dark For IE: Przyciemnią internet w dniu premiery Windowsa 8?


Źródło: NSS Labs, di24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy