Identyfikatory Apple UDID na laptopie agenta - FBI nic o tym nie wie

05-09-2012, 14:07

Anonymous twierdzą, że znaleźli na laptopie agenta FBI plik z identyfikatorami urządzeń Apple oraz danymi ich właścicieli. FBI twierdzi, że to wszystko nieprawda, ale czy organizacja może być pewna, że wie o swoich agentach wszystko?

Internetowy kolektyw Anonymous twierdzi, że wszedł w posiadanie bazy danych zawierającej informacje o 12 mln użytkowników iPhone'ów i iPadów. Aby to udowodnić, haktywiści opublikowali wycinek tej bazy obejmujący ponad milion identyfikatorów UDID. Z opublikowanej próbki usunięto dane osobowe, jak nazwiska i numery telefonów, ale zostawiono identyfikatory UDID oraz informacje o urządzeniach.

Informacje o tym, jak pobrać tę próbkę, znajdziemy w serwisie Pastebin.com.

Czytaj: Anonymous uderzają w idiotę z Burger Kinga. Więcej niż wakacyjny ogórek

Jeszcze bardziej szokujące jest to, w jaki sposób Anonymous znaleźli te informacje. Twierdzą oni, że dostali się do laptopa agenta FBI, wykorzystując znaną lukę w Javie. Na tym komputerze znajdował się plik NCFTA_iOS_devices_intel.csv, który zawierał dane na temat 12 mln urządzeń Apple oraz ich właścicieli.

Jeśli takie informacje znajdowały się na laptopie agenta FBI, to automatycznie nasuwa się pytanie, do czego tak obszerna baza była potrzebna. Nawet jeśli założymy, że była ona konieczna np. do prowadzenia śledztwa, nasuwa się drugie pytanie. Dlaczego ten plik "leżał" sobie na laptopie agenta niezabezpieczony w żaden szczególny sposób?

FBI nic nie wie, znaczy fałsz

FBI wydała już oficjalny komunikat w tej sprawie. Jest krótki, więc zacytujemy go w całości.

FBI jest świadoma opublikowanych doniesień mówiących, że laptop FBI był przedmiotem włamania i prywatne dane dotyczące Apple UDID zostały ujawnione. Na obecnym etapie nie ma dowodów wskazujących na to, że laptop FBI był przedmiotem włamania lub że FBI starała się o te dane bądź otrzymała je.

Jest jeszcze wpis na Twitterze, w którym przedstawiciele FBI stwierdzili, że doniesienia o włamaniu na laptopa są "totalnie fałszywe".

Takie stawianie sprawy przez FBI jest niepokojące. Byłoby lepiej, gdyby organizacja policyjna powiedziała coś w tym rodzaju: "nie wiemy nic o tym włamaniu, ale przeprowadzimy wewnętrzne śledztwo i sprawdzimy to".

FBI wybrała inną drogę. Postanowiła przekonać wszystkich, że Anonymous zwyczajnie kłamią. Ta strategia ma oczywistą wadę - FBI nie może zapewnić, że coś jest fałszywe lub prawdziwe. Funkcjonariusze mogą jedynie powiedzieć, że nic o tej sprawie nie wiedzą, a to duża różnica.

Serwis Niebezpiecznik.pl zauważył, że w ujawnionej przez Anonymous próbce znalazły się także dane dotyczące Polaków. Osoby, które znajdą wśród nich dane swoich urządzeń, mogłyby kontaktować się z Niebezpiecznikiem. Być może ułatwi to znalezienie źródła wycieku.

CISPA ochroni samoloty, ale co z FBI?

W tle tej całej sprawy jest polityka. W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad ustawą CISPA, która dotyczy kwestii cyberbezpieczeństwa. Początkowo ustawa miała wprowadzić przepisy, które ułatwiłyby przekazywanie agencjom rządowym informacji o internautach. To było szokujące. Potem CISPA nieco się poprawiła, ale można wątpić w to, czy ustawa o cyberbezpieczeństwie w ogóle jest Stanom potrzebna.

Sonda
Kto jest według Ciebie bardziej wiarygodny?
  • Anonymous
  • FBI
wyniki  komentarze

Amerykańscy politycy mają fantazję. W czasie dyskusji nad cyberbezpieczeństwem senator Jay Rockefeller powiedział: Pomyślcie o tym, ilu ludzi może zginąć, jeśli cyberterroryści zaatakują system kontroli lotów i samoloty się zderzą albo jeśli nastawnie kolejowe zostaną zhackowane. Te słowa dają pojęcie o poziomie dyskusji w sprawie CISPA.

Teraz widzimy, jak w internecie haktywiści publikują wyciek z laptopa agenta FBI. Sama FBI przyznaje, że nic o tym nie wie. Takich wpadek nie da się uniknąć, ustanawiając prawo takie, jak CISPA, natomiast działanie w granicach rozsądku oraz istniejącego prawa mogłoby zapobiec problemom.

Czytaj: CISPA trochę się poprawia. Opór internautów daje efekty?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031