ICANN już niezależna od rządu USA

01-10-2009, 08:33

ICANN, organizacja odpowiedzialna m.in. za kontrole nad rynkiem adresów internetowych, nie będzie już nadzorowana wyłącznie przez Amerykański Departament Handlu. Raporty dotyczące działalności ICANN będą teraz trafiać do międzynarodowego komitetu, a więc zwiększy się wpływ innych krajów na działalność tej organizacji.

Od czasu utworzenia ICANN w 1998 roku relacje organizacji z rządem USA były regulowane przez dokument określany jako Memorandum Zrozumienia (Memorandum of Understanding). Przez lata raporty dotyczące działań i przejrzystości ICANN trafiały tylko do Amerykańskiego Departamentu Handlu (DOC).

Teraz ICANN informuje, że podpisano nowy dokumen, określany jako Affirmation of Commitments. W dokumencie tym jasno ustalono, że ICANN jest organizacją non-profit, która jest niezależna i niekontrolowana przez jeden podmiot.

Nowe porozumienie przewiduje zmianę roli Rządowego Komitetu Doradczego (Government Advisory Committee). Szef tego komitetu razem z szefem ICANN będzie miał wpływ na wybór międzynarodowego zespołu, który będzie przyglądał się raportom z działalności organizacji. Raporty te będą przygotowywane według określonego harmonogramu.

Naprawdę oznacza to, że stajemy się globalni – mówił szef ICANN Rod Beckstrom. – Wszystkie raporty i cała wykonana praca będzie przedstawiona do publicznego skomentowania całemu światu, a Stany Zjednoczone, tak jak każdy inny kraj, będą odbiorcą opublikowanych informacji (…) całe raportowanie będzie dla świata, to jest prawdziwa zmiana.

Nowe porozumienie ma charakter długotrwały. Nie zostało zawarte na okres 3 lat, tak jak poprzednie umowy z DOC.

Podpisanie Affirmation of Commitments zostało ciepło przyjęte przez komentatorów. Wśród osób, które pochwaliły wprowadzone zmiany, znalazł się Vint Cerf uważany za jednego z ojców internetu oraz Eric Schmidt, dyrektor generalny Google.

W sprawie porozumienia wypowiedziała się także Viviane Reding, komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, która już wcześniej wzywała USA do oddania kontroli nad internetem.

- Od 2005 roku Komisja Europejska ustawicznie wzywała do zreformowania zarządzania kluczowymi globalnymi zasobami internetu. Jest to niezbędne, aby zapewnić realizację ważnych celów polityki publicznej, takich jak wolność wypowiedzi i udogodnienia w stabilnych transakcjach biznesowych online. Komisja Europejska mocno zobowiązuje się do towarzyszenia i wspierania implementacji reformy ogłoszonej dzisiaj, w bliskiej współpracy z 27 państwami członkowskimi UE – czytamy na stronie Viviane Reding.

Z treścią Affirmation of Commitments można się zapoznać na stronach ICANN.


Źródło: ICANN
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy