ICANN: Jest zgoda na nowe adresy

30-10-2009, 07:23

Przedstawiciele ICANN, organizacji zarządzającej adresami internetowymi, zgodzili się na wprowadzenie innych niż łaciński alfabetów.

W stolicy Korei Południowej, Seulu, trwało od poniedziałku spotkanie przedstawicieli ICANN. Kluczowym zagadnieniem, jakiemu poświęcono sporo uwagi, była możliwość tworzenia pełnych adresów w alfabetach innych niż łaciński. Jest to o tyle ważne, że już teraz połowa z 1,6 mld internautów używa innego alfabetu niż ten, którym my posługujemy się na co dzień.

Skutecznie ogranicza to dostęp do globalnej sieci, gdyż bardzo wiele osób z alfabetem łacińskim nie miała nigdy nic wspólnego. Wirtualny świat zdominowany był do tej pory przez zachodnią wizję i jego sposób zapisywania. To się jednak zmieni i to niedługo.

Rejestracja domen w innych alfabetach

ICANN zgodziła się dzisiaj na rejestrowanie adresów internetowych zapisanych w alfabetach innych niż łaciński. Cały proces o nazwie Fast Track ma ruszyć 16 listopada. Od tego dnia wszystkie kraje i terytoria będą mogły wystąpić z wnioskami o umożliwienie im zapisywania adresów internetowych w używanych przez siebie alfabetach.

Rod Beckstron, dyrektor Generalny ICANN, podkreślił, że jest to niezwykle ważny krok w procesie demokratyzacji sieci. Wyraził także zadowolenie z faktu, że kraje, które uczestniczyć będą w tym procesie dostarczą cennych informacji odnośnie technicznej strony tego projektu, pozwolą także milionom ludzi na całym świecie na dostęp do sieci.

Testy i przygotowywanie odpowiednich zasad trwały lata. Teraz jednak okaże się w praktyce, jak system faktycznie funkcjonuje.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag rejestracjatag ICANNtag domenytag adresy internetowe
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy