I Ty możesz uczyć młodzież o Linuksie

02-07-2007, 12:15

Od nowego roku szkolnego ruszy akcja "WiOO w szkole - Linux dla Szkół", w ramach której ochotnicy w całym kraju będą szkolić uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w zakresie wolnego i otwartego oprogramowania. W tej chwili organizatorzy akcji poszukują wolontariuszy, którzy zechcą poprowadzić szkolenia.

Akcja została przygotowana przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FWiOO) przy współudziale serwisu jakilinux.org. Organizatorzy zwracają uwagę na to, że obecnie edukacja informatyczna w szkołach jest ukierunkowana na oprogramowanie zamknięte, do czego przyczynia się m. in. brak odpowiednich programów nauczania, nieznajomość tematu przez nauczycieli i in.

Fundacja chce zmienić ten stan rzeczy poprzez przeniesienie ciężaru nauczania o wolnym oprogramowaniu na siebie i wolontariuszy. Aby akcja się udała trzeba jednak znaleźć ochotników i to w każdym województwie i większym mieście.

FWiOO ze swojej strony zajmie się organizacją szkoleń i zapewnieniem ewentualnych dojazdów dla ochotników oraz kontaktem z przedstawicielami szkół. Wolontariusze będą natomiast prowadzić szkolenia bazując na opracowanych wspólnie prezentacjach dla konkretnych grup wiekowych.

Wolontariusze mogą już teraz zapisywać się na specjalnej stronie wiki - Lista wolontariuszy. Udostępniono również Listę szkół zainteresowanych akcją, na którą mogą wpisać swoja placówkę nauczyciele i uczniowie. Na oficjalnej stronie akcji tworzone są prezentacje dla trzech grup wiekowych i zbierane są propozycje na materiały reklamowe.

Każda szkoła, która weźmie udział w projekcie otrzyma system operacyjny Linux do zainstalowania na przynajmniej jednym stanowisku komputerowym w swojej pracowni oraz inne oprogramowanie z zakresu WiOO, takie jak pakiet biurowy OpenOffice.org.

Dodatkową korzyścią z akcji może być zwrócenie uwagi władz na wolne i otwarte oprogramowanie. Do tej pory patronat honorowy nad akcją objął Wojewoda Wielkopolski Tadeusz Dziuba. Dodatkowo, patronat wspierający objęły portale związane z Linuksem oraz twórcy dystrybucji LinuxEduCD.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031