Huawei skarży się na duże opłaty licencyjne

24-05-2012, 13:21

Firma Huawei zwróciła się do europejskich regulatorów rynku z prośbą o interwencję w sprawie wysokich cen wykorzystywania patentów firmy InterDigital. Opłaty tego typu mają się przekładać znacznie na wzrost cen finalnych urządzeń.

Huawei określiło opłaty licencyjne wymagane przez InterDigital jako "wyzysk", który ma szkodzić konsumentom. Droższe urządzenia to jednak również mniejsza sprzedaż i problemy dla dostawców podzespołów.

Czytaj także: Huwawei chce potroić sprzedaż smartfonów

- Huawei zdecydowało się podjąć tego typu kroki, gdyż uważa, że opłaty licencyjne, których żąda InterDigital to wyraz wyzysku, dyskryminacji i naruszenia zasad FRAND (cen uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących) - czytamy w oświadczeniu azjatyckiego koncernu. Zdaniem firmy tego typu ceny naruszają również europejskie prawo antymonopolowe.

Huawei zauważa, że jeśli firma zdecydowałaby się płacić za tego typu licencje, dotknęłoby to również użytkowników z Europy. Znacznie podniosłoby to ceny urządzeń przenośnych Huawei, a nawet ograniczyło klientom dostęp do technologii telekomunikacyjnej - czytamy w oświadczeniu.

W ostatnim czasie Huawei powiększało przede wszystkim swoje inwestycje w Indiach. Koncern chce tam wykorzystać szybki wzrost rynku 4G, a także bardzo duże zainteresowanie urządzeniami przenośnymi. Usługi 4G zyskują popularność, a Huawei zwiększa swoje udziały w Indiach zarówno pod względem liczby pracowników, technologii, jak i inwestycji - tłumaczył niedawno Suresh Vaidyanathan z indyjskiego oddziału firmy.

Czytaj także: CES 2012: urządzenie LTE od Huawei


Źródło: Huawei
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy