HP: 56 proc. wzrost kosztów związanych z cyberprzestępczością

19-08-2011, 10:40

Cyberataki, pomimo powszechnej świadomości strat i zagrożeń z nich wynikających, powodują coraz większe straty finansowe w firmach oraz instytucjach państwowych – wynika z badania na zlecenie HP.

Drugie, coroczne badanie kosztów cyberprzestępczości (Second Annual Cost of Cyber Crime Study) przeprowadzone przez Ponemon Institute wykazało, że średnie roczne koszty ponoszone przez instytucje z grupy porównawczej wynoszą 5,9 mln USD i wahają się od 1,5 mln do 36,5 mln dolarów na jedną instytucję. Oznacza to wzrost aż o 56 proc. w porównaniu ze średnimi kosztami ponoszonymi przez firmy w ubiegłym roku (zgodnie z danymi z pierwszego badania z czerwca 2010 r.).

Sonda
Wyceny serwisów społecznościowych są zbyt wysokie?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Według badania HP największe koszty wiążą się z wewnętrznym odtwarzaniem danych po awarii oraz z wykrywaniem zagrożeń. Jednocześnie największe możliwości zmniejszenia kosztów związanych z cyberprzestępczością mają firmy i instytucje, które są w stanie zautomatyzować te procesy, stosując odpowiednie technologie zabezpieczeń.

Nadal rośnie zarówno liczba, jak i poziom zaawansowania cyberprzestępstw, a ich potencjalny wpływ na kondycję finansową instytucji i firm staje się coraz większy i groźniejszy – powiedział Tom Reilly, wiceprezes i dyrektor działu bezpieczeństwa przedsiębiorstw HP. Podmioty w najczęściej atakowanych branżach zmniejszają ten wpływ, korzystając z specjalistycznych technologii do zarządzania bezpieczeństwem i ryzykiem. W związku z tym średnie koszty związane z usuwaniem skutków ataków cyberprzestępstw są tam niższe niż w firmach z branż mniej narażonych na ataki, niestosujących takich rozwiązań. Daje to podstawy do optymizmu w ciągłej, coraz ostrzejszej walce z cyberprzestępczością – dodał.

>> Czytaj też: Cyberprzestępcy atakują klientów Deutsche Banku

Cyberataki są już zjawiskiem powszechnym. W trakcie miesiąca badań w każdej instytucji nastąpiły średnio 72 udane ataki tygodniowo, co oznacza wzrost o prawie 45 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Ponad 90 proc. wszystkich kosztów cyberprzestępczości było związanych z takimi działaniami, jak kradzież urządzeń, szkodliwy kod, odmowa usługi oraz ataki z internetu.

Ze wzrostem zaawansowania i częstotliwości cyberataków wiążą się coraz poważniejsze skutki ekonomiczne – powiedział dr Larry Ponemon, prezes i założyciel Ponemon Institute. Aby ustalić, jaką sumę należy zainwestować w zabezpieczenia, trzeba najpierw określić rzeczywiste koszty cyberprzestępczości – dodał.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy