Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Holmes XXI wieku używa nowoczesnych gadżetów

21-06-2013, 12:59

Plecak odrzutowy, zegarek z wbudowanym nożem laserowym, wybuchający długopis, samochód z zamontowanymi karabinami, osłoną kuloodporną wysuwaną z bagażnika, wyrzutnią kolców i katapultą fotela kierowcy – to tylko wybrane gadżety z historii o Agencie 007. James Bond stawia na urok osobisty i najnowszą technologię. Na co stawiają polscy detektywi? Czy bliższy jest im ultranowoczesny, często wyposażeniem wyprzedzający swoje czasy agent, czy może klasyczny styl przypominający Sherlocka Holmesa i jego dopracowaną do perfekcji sztukę dedukcji? Jak mawiał bohater powieści Arthura Donana Coyle’a: „W moim interesie jest wiedzieć to, czego nie wiedzą inni.” Cel agencji detektywistycznych się nie zmienia. Narzędzia, by go osiągnąć stają się jednak coraz nowocześniejsze.

Obecnie biuro detektywistyczne jest w stanie pomóc przy rozwiązaniu spraw z zakresu, m.in.: dochodzeń korporacyjnych, śledztw ubezpieczeniowych, poszukiwania osób i mienia, ochrony marki (znaku towarowego), zbierania informacji, a także weryfikacji wierności partnera. Tak szerokie portfolio oferowanych usług sprawia, że agencja detektywistyczna musi być w stanie zarówno sprawnie wykryć podsłuch, zweryfikować oryginalność danego produktu, przeprowadzić badania za pomocą wariografu, a także doprowadzić do testów DNA (na przykład potwierdzających ojcostwo). Dzięki zebranym w ten sposób informacjom pomoc jaką oferuje prywatny detektyw często może okazać się nieoceniona.

 lornetka

Mimo korzystania pełnymi garściami ze zdobyczy nowych technologii detektywi często wracają do korzeni. Skuteczny detektyw musi być wszechstronny, dlatego często agencje zrzeszają specjalistów z wielu dziedzin, by poszerzyć spektrum swojej działalności. W biurach tego typu zatrudnienie znajdują wykwalifikowani profesjonaliści, którzy oprócz uprawnień detektywistycznych skończyli takie kierunki jak: psychologia, psychologia sądowa, kryminologia czy fakultety z zakresu służb mundurowych.

Przed skorzystaniem z usługi detektywistycznej warto sprawdzić stan prawny agencji. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to czy została wpisana do rejestru działalności detektywistycznej MSWiA i czy posiada komplet wymaganych zezwoleń. Istotne jest również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Warto zapoznać się również z resume polecanych przez agencję detektywów. Najlepiej jeżeli pracownicy biura mogą pochwalić się doświadczeniem w pracy w służbach kryminalnych i będą w stanie przedstawić dokumenty poświadczające zdobyte wykształcenie.

Współczesny ideał detektywa to połączenie Sherlocka Holmesa i Jamesa Bonda. Jednak nie ma się co oszukiwać – proces rozwiązywania wielu spraw trwa o wiele dłużej niż seans filmowy. Praca detektywa to żmudne składanie strzępków informacji w prawdziwą historię. Efekt często jest nad wyraz dobry, o czym świadczy wzrost zaufania do agencji detektywistycznych w Polsce. Detektyw działający w naszym kraju to często pasjonat o zamiłowaniu do psychologii i kryminologii. A motto detektywów jest optymistyczne dla ludzi zgłaszających sprawy: ponoć nie ma takich nie do rozwiązania – są tylko te źle prowadzone.

lornetka 2