Hollywood żąda pieniędzy od... przedszkolaków

06-10-2008, 07:01

3 euro od dziecka rocznie - takiej opłaty od irlandzkich przedszkoli zażądała amerykańska organizacja reprezentująca największe wytwórnie filmowe Hollywood. Wyszło jednak na jaw, że jej działania na Zielonej Wyspie są nielegalne.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


The Motion Picture Licening Company (MPLC), działająca w imieniu największych wytwórni filmowych Hollywood - Walt Disney, Universal oraz 20th Century Fox, zażądała od irlandzkich przedszkoli zryczałtowanej opłaty w wysokości 10 euro plus VAT (17,5%) za rok za prawo jednego dziecka do oglądania filmów podczas jego pobytu w przedszkolu. Irish Preschool Play Association (IPPA), reprezentujące z kolei miejsca pobytu najmłodszych, wynegocjowało obniżenie stawki do 3 euro plus VAT.

Odpowiednie pisma w tej sprawie otrzymało 2 500 placówek. Ostrzeżono w nich, że oglądanie filmów na płytach DVD w miejscach publicznych bez odpowiedniej licencji jest niezgodne z prawem - informuje The Times.

Przedstawiciele przedszkoli są zdziwieni sposobem, w jaki cała sprawa została załatwiona. Nie wyobrażają sobie przerzucania kosztów na rodziców. Poza tym w wielu przedszkolach dzieci rzadko oglądają filmy, gdyż wystarczająco dużo siedzą przed telewizorami w domu.

Pojawiła się jednak szansa, że MPLC nie otrzyma, póki co, w Irlandii od nikogo ani eurocenta. IPPA odkryła bowiem, że amerykańska organizacja nie została zarejestrowana w Urzędzie Patentowym, co zgodnie z irlandzkim prawem o ochronie praw autorskich jest wymagane od każdej organizacji chcącej pobierać opłaty za wykorzystywanie filmów czy utworów muzycznych.

Najdziwniejsze jednak w całej sprawie jest to, że IPPA nie pofatygowało się, by sprawdzić, czy Amerykanie mają prawo pobierać opłaty. O tym, że najpierw wymagana jest rejestracja, stowarzyszenie dowiedziało się od jednej z matek.

Irlandzka organizacja rozesłała e-maile do swoich członków z informacją, by żadnych opłat na rzecz MPLC nie uiszczali do momentu, aż Urząd Patentowy nie potwierdzi rejestracji amerykańskiego stowarzyszenia. MPLC złożyła już odpowiedni wniosek o zarejestrowanie. Broni także opłaty w wysokości 3 euro, informując, że wytwórnie filmowe zwykle życzą sobie 100 euro za pojedynczą emisję danego tytułu.


Źródło: The Times


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.