Hiszpania: Microsoft przejmie szkoły?

04-05-2009, 06:55

Rząd Hiszpanii po cichu zamierza oddać edukację Microsoftowi. I to wbrew niektórym prowincjom, które z Linuksem radzą sobie bardzo dobrze.

Hiszpania zamierza pójść trochę wbrew tendencjom, jakie ostatnio zarysowały się na Starym Kontynencie. Coraz więcej państw zaczyna przechodzić na wolne oprogramowanie, widząc w nim znacznie tańszą alternatywę dla licencjonowanego, a przy tym o porównywalnej jakości. Linux ma całkiem silną pozycję zarówno w instytucjach rządowych, jak i edukacji niektórych prowincji.

Sytuację tę zamierza zmienić jednak największy koncern informatyczny - Microsoft. Po udanym zaistnieniu w katalońskich szkołach amerykańska firma zamierza skupić swoje wysiłki na wejściu do tego sektora gospodarki w całym kraju. Serwis HispaLinux, na który powołuje się Linux Magazine, twierdzi, że rząd w Madrycie finalizuje właśnie program, dzięki któremu każdy uczeń państwowej szkoły wyposażony zostanie w komputer osobisty z ekranem dotykowym.

Ze względu na dużą populację Hiszpanii program będzie sporym obciążeniem dla budżetu centralnego oraz poszczególnych regionów. Zwłaszcza że Ministerstwo Edukacji podjęło rozmowy tylko z jedną firmą - Microsoftem. Nie został ogłoszony przetarg, a media i inne firmy dowiedziały się o planach rządu, dopiero gdy zostały one właściwie już zrealizowane.

Dla szkół w Andaluzji, Kastylli-La Manchy, Ekstremadurze oraz Walencji będzie to oznaczać nie tylko dodatkowe koszty, ale także konieczność rezygnacji z dobrze funkcjonujących komputerów opartych na Linuksie.


Źródło: Linux Magazine
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag szkołytag Microsofttag Linuxtag Hiszpania
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031