Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Helios - nowy najpotężniejszy superkomputer w Polsce

25-04-2024, 16:04

W Polsce zainstalowano nowy superkomputer Helios, który według teoretycznych wyliczeń będzie nowym numerem 1 w kraju pod względem mocy obliczeniowej. Superkomputer ten zainstalowano w tym samym miejscu, co dotychczasowy lider - Athena - w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Helios - nowy najpotężniejszy superkomputer w Polsce

Systemy te łączy jeszcze jedna cecha wspólna - oba wykorzystują potężne i efektywne zarazem procesory AMD EPYC, choć ich liczba i generacja różnią się diametralnie.

  • Starszy system dysponuje 96 procesorami AMD EPYC 2 generacji z 64 rdzeniami każdy,
  • podczas gdy nowy wykorzysta aż 784 procesory AMD EPYC 4 generacji - każdy z 96 rdzeniami.

Helios ma dysponować mocą na poziomie ok. 35 PetaFlops i został skonstruowany w oparciu o platformę wykorzystaną przy budowie najpotężniejszych systemów na świecie, jak amerykański Frontier czy europejski LUMI, czyli HPE Cray EX4000 z procesorami AMD EPYC.

  • Wynika to m.in. z innowacyjnego systemu chłodzenia cieczą, który pozwala obniżyć zużycie energii w przypadku maszyn wykorzystywanych do intensywnych obliczeń.
  • Z kolei zaawansowana architektura AMD Zen i chipletowa konstrukcja opracowana przez AMD umożliwia tworzenie efektywnych energetycznie i kosztowo procesorów, które dysponują niedoścignioną liczbą rdzeni x86.

Helios będzie udostępniony instytucjom naukowym i prywatnym przedsiębiorstwom w Polsce, aby pomóc im w badaniach chemicznych, medycznych, materiałowych, astronomicznych czy związanych z ochroną środowiska.

Partycja CPU, w której zgrupowane są ww. procesory AMD EPYC, jest przeznaczona w szczególności do tradycyjnych badań obliczeniowych, takich jak dynamika płynów, symulacje zderzeń czy symulacje związane z terapią protonową, które m.in. służą do walki z chorobami nowotworowymi.

Od ponad 50 lat Cyfronet wspiera polską i europejską naukę, oferując technologie obliczeniowe naukowcom, którzy dzięki temu mogą szybciej przeprowadzać zaawansowane badania w wielkiej skali — powiedział Marek Magryś, Z-a Dyrektora ACK Cyfronet AGH ds. Komputerów Dużej Mocy — chcąc kontynuować tę misję, starannie dobieramy nowe rozwiązania technologiczne. Dlatego budowa nowego superkomputera musiała być oparta na najbardziej zaawansowanej architekturze i uwzględniać dużą moc obliczeniową oraz możliwości AI. HPE Cray EX4000, wykorzystywany w najszybszych klastrach na świecie, to właściwy wybór.

Foto: materiały prasowe


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *