HDR w grach PC – jak się do tego zabrać?

29-08-2018, 17:30

Karty graficzne obsługujące HDR są obecne na rynku od dłuższego czasu, telewizory z tą funkcją powoli stają się powszechne, a biblioteka gier wspierających ten efekt ciągle się rozszerza. Na rynku zaczynają pojawiać się też monitory HDR. Korzystanie z dobrodziejstw tej technologii na komputerze PC wymaga jednak spełnienia szeregu warunków.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Efekt szerokiego zakresu dynamiki HDR (High Dynamic Range) można obecnie aktywować w grach PC w trzech wersjach:

 • Dolby Vision HDR – obsługują go na chwilę obecną Battlefield 1 oraz Mass Effect Andromeda. Obecnie nie ma na rynku monitorów wspierających ten zamknięty standard, można jedynie wybierać spośród telewizorów z wyższej półki. Dolby Vision HDR wymaga certyfikacji sprzętu.

 • FreeSync 2 HDR – obecnie wspiera go Far Cry 5. Do jego aktywowania potrzebny jest monitor z certyfikatem FreeSync 2 HDR, jest to bardziej zaawansowana technologia od HDR10.

 • HDR10 – najbardziej popularny, otwarty standard, do jego obsługi wystarczy monitor zgodny z VESA DisplayHDR. Standard VESA występuje w trzech odmianach, w zależności od maksymalnej jasności, jaką jest w stanie osiągnąć wyświetlacz - DisplayHDR 400, DisplayHDR 600 oraz DisplayHDR 1000. Liczba odpowiada maksymalnej jasności wyrażanej w nitach (cd/m2), jaką monitor musi być w stanie osiągnąć. Wyższa wartość przekłada się na bardziej zauważalną różnicę między najjaśniejszymi a najciemniejszymi punktami wyświetlanego obrazu.

Oprócz trzech wyżej wymienionych istnieje jeszcze standard HDR10+, będący odpowiedzią na Dolby Vision HDR. Nie ma jednak na horyzoncie gier ani monitorów mających go wspierać. Z kolei standardy HLG oraz Technicolor Advanced HDR raczej nie zagoszczą w grach. Rzecz jasna tytuły wspierające Dolby Vision HDR czy FreeSync 2 HDR pozwalają aktywować HDR10, jeśli nie dysponujemy odpowiednio certyfikowanym sprzętem.

Wymagane składniki

Aby aktywować HDR10 w grze na PC, potrzebne są następujące elementy:

 • kompatybilna karta graficzna – AMD Radeon z serii RX 400 lub nowsza,

 • monitor lub telewizor obsługujący HDR,

 • Windows 10 z zainstalowaną aktualizacją 1803 April 2018 Update (lub nowszą),

 • gra wspierająca HDR,

 • przewód do podłączenia wyświetlacza do karty – DisplayPort 1.4 lub HDMI 2.0,

 • najnowsze sterowniki dla karty graficznej.

W Ustawieniach ekranu Windows należy aktywować tryb HDR, natomiast w grze włączyć ekskluzywny tryb pełnoekranowy oraz rzecz jasna tryb HDR. Działanie HDR zostanie potwierdzone pojawieniem się dodatkowej zakładki w opcjach graficznych gry. Można w niej dostosować intensywność efektu.

Wpływ na wydajność

Platforma testowa:

 • Intel Core i7-5960X @ 4 GHz

 • 4 x 16 GB DDR4 @ 2666 MHz CL11

 • SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX Vega 64 8 GB Limited Edition

 • Radeon Software Adrenalin Edition 18.7.1

 • Windows 10 x64 1803

 • AOC AG322QC4 @ Quad HD FreeSync 2 HDR

Włączenie szerokiej rozpiętości tonalnej HDR powoduje, że karta graficzna musi wykonać nieco więcej obliczeń, niż przy standardowej rozpiętości tonalnej SDR (Standard Dynamic Range). Jednak spadek wydajności tym spowodowany w zależności od gry jest mały lub wręcz pomijalny.

W ramach ciekawostki pojawiły się wykresy dla trybu FreeSync 2 HDR z Far Cry 5. Należy jednak pamiętać, że wszystkie inne testy były przeprowadzone z wyłączoną technologią FreeSync i nie powinno się ich porównywać do wyników testów z aktywowanym FreeSync.

Wpływ na jakość obrazu

Nawet przy zastosowaniu monitora o maksymalnej jasności 400 nitów różnica między standardowym trybem wyświetlania a HDR10 jest zauważalna, choć intensywność efektu różni się w zależności od gry. Użycie wyświetlacza o jasności 600 nitów, a tym bardziej 1000 nitów dodatkowo polepszy wrażenia wizualne. Tryb FreeSync 2 HDR wymaga od deweloperów gry i producenta monitora większego nakładu pracy, jednak zarazem oferuje jeszcze lepsze doświadczenia płynące z rozgrywki.

Warto odnotować, że zrzuty ekranowe wykonane z włączonym HDR10 nie reprezentują tego, jak dana zawartość prezentuje się w rzeczywistości i nie należy się nimi sugerować.

Podsumowanie

Aktywacja trybu HDR nie powinna w zauważalny sposób wpływać na wydajność, natomiast gry wykorzystujące ten efekt w dobry sposób potrafią wizualnie sporo zyskać.

Nie tylko najnowsze karty graficzne obsługują szeroki zakres dynamiki, więc przy podejmowaniu decyzji o kupnie nowego monitora warto rozważyć modele wspierające tę technologię.

Źródło: SAPPHIRESprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.