Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rejestracja działalności gospodarczej to podstawa, by rozpocząć handel w serwisach aukcyjnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że oprócz tego istnieją także inne obowiązki wobec państwa, które należy wypełnić. Także po to, by oszczędzić sobie problemów.

Za pośrednictwem aukcji internetowych towary sprzedają nie tylko osoby prywatne, robiące to okazjonalnie. Z ich pomocą działa też wiele sklepów internetowych, spełniających wszystkie wymagania prawne i opłacających należne daniny na rzecz państwa. Nie wszyscy jednak postępują uczciwie - część osób handluje na dużą skalę bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dzięki temu mają niższe koszty, co przekłada się często na niższe ceny dla klientów.

Organy skarbowe mają świadomość tego procederu. Ponieważ handel w sieci nadal dynamicznie rośnie, nie dziwi fakt, że urzędy skarbowe coraz częściej kontrolują także i tę sferę gospodarki. Wielokrotnie już informowaliśmy o działaniach polskich urzędników skarbowych w serwisach aukcyjnych, a także odnośnie rynku reklamowego w sieci.

Na przyłapanego na oszustwie podatkowym obywatela nakładana jest grzywna, a także naliczana jest zaległa należność podatkowa. Czasem jednak organy skarbowe popełniają błąd, co wykazał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał, że jedna z osób handlujących w serwisie Allegro.pl robiła to w sposób ciągły i zorganizowany, a także w celach zarobkowych.

Wartość sprzedanych towarów przekroczyła próg, uprawniający do zwolnienia od podatku od towarów i usług (VAT). Podatnik był więc zobowiązany do zarejestrowania się jako płatnik VAT. Ponieważ tego nie uczynił, naliczona została zaległa należność podatkową, którą obciążony został Allegrowicz.

Ten jednak od decyzji dyrektora izby skarbowej się odwołał. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał mu rację. Należność względem Skarbu Państwa została oszacowana, gdyż podatnik nie prowadził odpowiedniej ewidencji na te potrzeby. Zebrany jednak materiał dowodowy pozwalał ustalić dokładną kwotę zobowiązania. WSA uznał ostatecznie, że zaskarżona decyzja nie w pełni odpowiadała przepisom prawa. Z pełną treścią wyroku można zapoznać się na stronach Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jaki wniosek płynie z tego wyroku? Samo zarejestrowanie działalności gospodarczej nie wystarcza, by móc spokojnie prowadzić sprzedać za pośrednictwem serwisów aukcyjnych. Konieczne jest także prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, a także regularne opłacanie należnych podatków i innych danin publiczno-prawnych na rzecz państwa. Może to i banalne, ale warto o tym pamiętać.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *