Hacker apeluje: nie aktualizujcie PS 3!

31-03-2010, 11:43

Wyłączenie funkcji OtherOS w PS 3 oburzyło znanego hackera George'a Hotza. Zapowiedział on, że przyjrzy się oprogramowaniu konsoli PlayStation 3, aby umożliwić aktualizację do wersji 3.21 bez wyłączania funkcji pozwalającej na instalowanie Linuksa. Wiele osób spodziewa się, że Sony tę walkę przegra.

Wczoraj Dziennik Internautów pisał o tym, że firma Sony odbierze swoim użytkownikom możliwość instalowania Linuksa na konsoli PlayStation 3 poprzez aktualizację firmware'u tego urządzenia. Oburzyło to wiele osób, nawet tych niezainteresowanych Linuksem. Do tej pory trudno było sobie wyobrazić, aby producent urządzenia wyłączył swoim użytkownikom jego określoną funkcję.

>>> Czytaj: PlayStation 3 skończy z Linuksem

Wśród osób przeciwnych postawie Sony znalazł się George Hotz, hacker znany także jako "Geohot". W przeszłości udało mu się złamać zabezpieczenia iPhone'a, które uniemożliwiały współpracę z operatorami komórkowymi innymi niż AT&T oraz uruchamianie programów nieautoryzowanych przez Apple. Hotz ma też na koncie złamanie zabezpieczeń PlayStation 3.

Na blogu On the PlayStation 3 Hotz zamieścił apel do użytkowników konsoli, aby nie aktualizowali oni firmware'u. Zapowiedział, że spróbuje znaleźć bezpieczny sposób utrzymania funkcji OtherOS poprzez stworzenie specjalnej wersji oprogramowania w wersji 3.21. Dodał, że nie chodzi mu o umożliwienie piractwa. Jego zdaniem w hackingu nie chodzi o udostępnianie czegoś, za co się nie zapłaciło.

- Chodzi teraz o coś więcej niż o tę funkcję. Chodzi o to, czy te firmy mogą zabierać reklamowane funkcje z produktu, który zakupiłeś. Wyobraź sobie, że znaleziono exploit w Safari na iPhonie, ale zamiast naprawiania go Apple zdecydowała się całkowicie wyłączyć przeglądanie. Prawnie oni mogą mieć prawo do zrobienia tego, ale musimy im pokazać, że to zły ruch dla przyszłości produktu i firmy – pisze hacker w tekście pt. Don't Update.

W innym poście pt. Wait, you are removing a feature Hotz ostro krytykuje firmę Sony. Jego zdaniem PlayStation 3 jest teraz jedynym produktem, który traci funkcję w cyklu życia. Zrozumiałe może być zrezygnowanie z jakiejś funkcji w kolejnej wersji, ale trudno uwierzyć w wyłączanie funkcji w egzemplarzach już sprzedanych.

Hacker słusznie też zauważa, że Sony nie poinformowała o żadnych korzyściach wynikających z aktualizacji oprogramowania do wersji 3.21. Poinformowała jedynie o tym, co można stracić, jeśli nie zainstaluje się łatki.

Zdaniem serwisu Ars Technica teraz stracić może Sony. Hotz nie jest zainteresowany piractwem, ale może on zdobyć wiedzę na temat oprogramowania PS 3, która w rękach crackerów posłuży do piractwa.

>>> Czytaj: IT Fiction: Po prostu OFF!


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Playstation 3tag Linuxtag konsoletag hackingtag hackertag George Hotz
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930