Grzejniki pokojowe jako element wystroju wnętrza

26-04-2021, 08:41

Kiedy planujemy aranżację wnętrza, myślimy o kolorach ścian, wzorach tekstyliów, meblach czy lampach, ale rzadko przychodzi nam do głowy, że także grzejniki pokojowe mogą stanowić element wystroju wnętrza. Welu z nas wciąż ma przed oczami paskudne żeliwne grzejniki montowane z centralnego rozdzielnika w blokach z wielkiej płyty. Czego to się nie robiło, żeby je jakoś ukryć! Polacy osiągali stopień mistrzowski w obudowywaniu kaloryferów i zasłanianiu ich na wszystkie możliwe sposoby. Oczywiście nie obywało się bez strat ciepła: często mieszkańcy lokalu mieli do wyboru albo zostawić grzejnik na wierzchu i katować się przykrym widokiem, albo go maksymalnie ergonomicznie obudować. Na szczęście współczesne grzejniki nie wymagają od człowieka podejmowania takich decyzji - są na tyle atrakcyjne wizualnie, że czasem stanowią wręcz element ozdobny.

grzejnik

Jak dobrać grzejnik do mieszkania?

Grzejniki żeberkowe wyparte zostały przez panelowe, ale nie oznacza to, że te pierwsze całkowicie zniknęły z naszych mieszkań i z przestrzeni publicznej. Mają tylko zmodyfikowaną formę i, w odróżnieniu od swoich poprzedników, są bardzo starannie wykonane. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach stylizowanych na lata osiemdziesiąte czy dziewięćdziesiąte a także w mieszkaniach industrialnych, w których podstawowym zamysłem aranżacyjnym jest eklektyzm. Jeśli mieszkamy w lokalu, w którym wciąż zainstalowane są stare grzejniki żeberkowe, te nowoczesne idealnie nadadzą się na wymianę - są łatwe w montażu i świetnie zastąpią poprzednią generację.

W grzejnikach panelowych pojedyncze żeberka zastąpiono płaskim panelem ze stali. Jest to rozwiązanie wygodne zarówno ze względu na walory grzewcze jak i na możliwość utrzymania takiego kaloryfera w czystości. Jeśli chcemy dobrze wyczyścić grzejnik panelowy, wystarczy zdemontować górny ruszt, czyli kratownicę przez która nagrzane powietrze uwalniane jest do pomieszczenia, i użyć odkurzacza. Pobywamy się w ten sposób kurzu, pyłu, czy sierści domowych zwierząt. Grzejniki pokojowe są zwykle białe, ale jeśli zdecydujemy się na zakup form nietypowych, możemy wybierać spośród modeli w różnych kolorach, w tym także ascetycznym kolorze stali. W nowoczesnych wnętrzach pięknie prezentują się modułowe grzejniki rurowe, którym nadać można dowolny kształt - także łukowy. Czystość spawu gwarantuje grzejnikom rurowym nieskazitelny wygląd i sprawia, że często wyglądają na ścianie niczym wyrafinowana artystycznie konstrukcja rzeźbiarska.

grzejnik łazienkowy

Grzejniki łazienkowe

Także od grzejników do łazienki oczekujemy nie tylko wysokiej wydajności, ale i atrakcyjnego wyglądu. Klasyczne grzejniki drabinkowe najlepiej sprawdzają się do suszenia ręczników czy drobnych elementów bielizny. Zajmują mało miejsca i można je montować w miejscach trudnodostępnych, przez co łazienka nie traci powierzchni użytkowej. Współczesne grzejniki łazienkowe mogą także stanowić ściankę działową, dzieląc powierzchnię pokoju kąpielowego na mniejsze strefy. Zasilane wodą, prądem elektrycznym lub w wersji z zasilaniem wodno-elektrycznym są energooszczędne i komfortowe w użytkowaniu. Jeśli wybierzemy model ze stali nierdzewnej, będzie odporny na korozję i przez długie lata ma szansę wyglądać jak nowy.

Oczywiście grzejnik łazienkowy nie musi być biały. Jeśli urządzamy łazienkę w bieli lub jasnych pastelowych barwach, kaloryfer w kontrastowym kolorze będzie atrakcyjnym kontrapunktem.
Dobry producent grzejników daje swoim klientom możliwość wyboru modeli z katalogu oraz na indywidualne zamówienie. Grzejniki na miarę to zarówno formy ścienne jak i podłogowe - tzw. konwektory kanałowe. Te ostatnie montuje się tam, gdzie ze względów estetycznych warto zrezygnować z grzejników ściennych, a montaż ogrzewania podłogowego nie jest możliwy ze względów technicznych. Warto więc pamiętać, że funkcjonalny grzejnik może być także wyrafinowany estetycznie i nie musimy już rezygnować z jakości na rzecz urody i odwrotnie. Ogrzewanie mieszkania planujmy więc z rozmysłem i nie rezygnujmy z marzeń o wnętrzach idealnych - dzięki współczesnym grzejnikom uda nam się wcielić w życie nawet najbardziej wyrafinowane pomysły.

Sprawdź ofertę producenta grzejników dekoracyjnych zehnder.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: