Grudzień należał do trojanów dialerów
Ostatni miesiąc minionego roku pokazał, że trojany dialery są nadal jednym z dominujących zagrożeń. Dało się również zaobserwować nieustającą popularność keyloggerów, czyli programów rejestrujących wpisywane znaki - donosi firma Kaspersky Lab.
W grudniowym rankingu wirusów "On-line Scanner Top 20" utworzonym na podstawie danych ze skanera antywirusowego online pierwsze miejsce zajęły szkodniki z grupy trojanów dialerów. Na pierwszym miejscu znalazł się Trojan.Win32.Dialer.yz, który rozprzestrzeniał się aktywnie od 11 grudnia. Laboratorium antywirusowe Kaspersky Lab wykryło już ponad 600 wariantów tego programu.
Trwa również epidemia wirusów Virut. Virut.av utrzymał drugą pozycję, Virut.q awansował o pięć miejsc, a Virut.p dołączył do nich na piętnastym miejscu. Pod względem ilości, programy z rodziny Virut wyprzedzają wszystkie inne szkodniki w grudniowym zestawieniu.
Zaobserwowano również ewolucję adware w postaci BHO. Szkodnik BHO.cc utrzymywał się w rankingu przez kilka miesięcy z rzędu. Specjaliści zaznaczają, że wykorzystywanie BHO nie jest jednak zarezerwowane jedynie dla programów adware. Piąte miejsce zajmuje w grudniu Trojan.Win32.BHO.abo, który najprawdopodobniej zostanie w rankingu jeszcze przez jakiś czas.
W podobnej sytuacji jest Keylogger Perflogger. Do rankingu powróciły dwa warianty tego programu (na dziewiątej i szesnastej pozycji), a na dwudziestym miejscu dołączył do nich nowy wariant - Perflogger.cb. Jeśli dodamy do tego trojana szpiegującego Ardamax.n, w rankingu znajdą się aż cztery programy, które rejestrują uderzenia klawiszy.
Ciekawie wygląda też ranking szkodników najczęściej blokowanych w ruchu pocztowym. Pierwsze miejsce zajął wśród nich stary robak NetSky.q, który w listopadzie w ogóle nie znalazł się na liście. Weteran ten stanowił w grudniu 20% ruchu pocztowego - niemal epidemię. Zadziwiające jest to, że szkodnik, który istnieje już od prawie czterech lat i jest znany wszystkim firmom antywirusowym, jest w stanie przetrwać i rozprzestrzeniać się aż do dziś.
Drugie, czwarte i siódme miejsce zajmują warianty trojana Trojan-Downloader.Win32.Diehard. Modyfikacja .dc po raz pierwszy pojawiła się 21 grudnia, te kilka dni wystarczyło jej jednak, aby uplasować się na drugim miejscu. W niektóre dni w grudniu szkodnik ten stanowił ponad 80% całego zainfekowanego ruchu w poczcie elektronicznej.
Generalnie da się zauważyć, że programy trojańskie oraz ataki phishing coraz częściej plasują się blisko czołówki zestawienia. Mio to klasyczne robaki pocztowe co jakiś czas wracają do rankingu. Incydenty z ich udziałem nie mają ani skali, ani długotrwałości epidemii z poprzednich lat, ale mimo to nadal pozostają dużym zagrożeniem.