Gra typu escape room w budynku z niezwykłą historią? Tak chce edukować IPN

25-01-2016, 15:30

Wystawa, której uczestnik ma "wyjść na wolność" z pokojów, które przenoszą uczestników w inne czasy - taka jest wizja nowego centrum edukacyjnego, które ma być największym i chyba najciekawszym przedsięwzięciem IPN w najbliższych latach.

W ubiegły piątek podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Naukowo-Edukacyjnego, które ma przybliżać młodym Polakom m.in. historię powojennego podziemia i życie codzienne w PRL. Centrum ma zająć trzy piętra budynku Instytutu Europejskiego przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. 

Wystawa, która jest grą

Zapewne nie pisalibyśmy o tym wydarzeniu w DI, gdyby nie dość oryginalny pomysł związany z tym centrum. IPN chce stworzyć ekspozycję, która będzie jednocześnie grą w konwencji escape room. Koordynatorem projektu „gry-wystawy” zostanie Karol Madaj, autor dwunastu spośród gier edukacyjnych IPN, w tym bestsellerowej „Kolejki”.

- Mechanizmy tej nietypowej gry nie są jeszcze zaprojektowane. Z pewnością będziemy inspirować się rozwiązaniami wykorzystywanymi w modnych ostatnio real life room escape. Jest to rodzaj gry przygodowej, przeniesionej z komputera do świata rzeczywistego. Celem tej popularnej zabawy jest rozwiązywanie zagadek umożliwiających wyjście z zamkniętego pokoju. Nasza gra będzie miała jednak drugie, edukacyjne dno – mówił Karol Madaj.

IPN stwierdza, że "każdy pokój, niczym wehikuł czasu, ma przenosić uczestników do historycznej rzeczywistości". Tłem dla wypełnianych w zabawie misji będą prawdziwe wydarzenia historyczne oraz dopracowana w szczegółach scenografia. Po „wyjściu na wolność” wraz z edukatorem gracze będą mieli możliwość podsumowania i wyciągnięcia wniosków ze swojego doświadczenia.

- Mamy nadzieję, że towarzyszące grze emocje pozwolą na zapamiętanie na długo tego wydarzenia i płynącego z niego przesłania – mówi Karol Madaj (na zdjęciu poniżej).

Karol Madaj mówi o grze IPN

Powołany zostanie zespół, który zapewni profesjonalne opracowanie tematu zarówno od strony merytorycznej, jak i graficznej. Nad pracami zespołu czuwać będzie rada złożona z prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego, szefa Rady IPN prof. Antoniego Dudka oraz dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN dr. Andrzeja Zawistowskiego i wicedyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN Kamili Sachnowskiej. Bezpośredni nadzór nad projektem prezes Instytutu powierzył swojemu zastępcy Pawłowi Ukielskiemu.

Centrum projektowane jest głównie z myślą o młodzieży szkolnej. Po godzinach lekcyjnych centrum będzie otwarte dla indywidualnych zwiedzających. W najbliższych tygodniach IPN planuje rozpisać konkurs na nazwę interaktywnego Centrum Edukacyjnego.

List intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Naukowo-Edukacyjnego podpisali wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Ukielski i Witold Gerlicz, pełnomocnik właściciela budynku – Instytutu Europejskiego w Łodzi. 

Warto jeszcze dodać, że ciekawa jest sama historia budynku, w którym centrum ma się znaleźć. Gmach został wybudowany pod koniec XIX wieku przez przemysłowca Henryka Birnbauma. W okresie międzywojennym mieścił się w nim niemiecki konsulat. Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku, przed budynkiem dochodziło do gwałtownych antyniemieckich demonstracji. Na początku 1981 roku gmach został przekazany Zarządowi Regionalnemu Ziemi Łódzkiej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 13 grudnia 1981 roku ZOMO dokonało jego pacyfikacji, a znajdujący się w budynku działacze łódzkiej „Solidarności” zostali internowani. W czasie stanu wojennego w budynku stacjonowały służby MO i ZOMO. W 1995 roku zrujnowana posesja stała się własnością Instytutu Europejskiego. W chwili przejęcia budynku przez Instytut z zabytkowego obiektu, dewastowanego przez „zbieraczy” surowców wtórnych, pozostała właściwie jedynie fasada. Teraz budynek ma nowoczesne wnętrze. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930