Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

GPL zwycięża w sądzie

25-09-2006, 14:17

Warunki użycia otwartego kodu zawarte w licencji GPL również mogą być egzekwowane przez sąd, podobnie jak inne prawa autorskie. Ten fakt potwierdzono w Niemczech, gdzie sąd wydał wyrok w sprawie wniesionej przez Heralda Welte przeciwko firmie D-Link. Wielu komentatorów określa ją jako przełomową.

robot sprzątający

reklama


Licencja GPL pozwala twórcom oprogramowania na swobodne wykorzystanie kodu źródłowego, nawet komercyjnie. Należy jednak przy tym udostępnić swoje programy na tej samej licencji i podać listę zmian, jakich dokonało się w kodzie. Wiele osób przyzna, że to niewiele za gotowy kod, ale nie wszystkich stać na taką grzeczność.

Harald Welte, który prowadzi projekt GPL Violations, śledzi wszystkie przypadki łamania postanowień otwartej licencji i sam finansuje walkę z firmami, które to robią. Firma D-Link już nieraz była na jego celowniku, jednak przy wcześniejszych sprawach firma godziła się na zwrot kosztów postępowania i spełnienie żądań GPL Violations.

Kiedy Welte oskarżył wspomnianą firmę o złamanie postanowień GPL w przypadku oprogramowania dla urządzenia DSM-G600, D-Link stanęła okoniem i postanowiła zaprzeczać wszystkiemu. Dodatkowo prawnicy firmy stwierdzili, że ich zdaniem licencja GPL nie jest prawnie wiążąca. Sprawa została skierowana do Sądu Okręgowego we Frankfurcie w marcu br.

Dla Welte oznaczało to rozpoczęcie żmudnego zbierania dowodów przeciwko firmie D-Link. Oznaczało to dokładne określenie, kiedy powstał dany fragment kodu i kiedy został upubliczniony, a także w jaki sposób powstał. Na szczęście udało się uzyskać pomoc autorów kodu na licencji GPL. Cenna była również pomoc doktora Tilla Jaegera, prawnika biegłego w sprawach związanych z tworzeniem oprogramowania i rozumiejącego świetnie całe zagadnienie.

Dnia 6 września br. niemiecki sąd nakazał firmie D-Link zwrócenia wszystkich kosztów, jakie GPL Violations wydał na proces sądowy. Firma ma także zwrócić pieniądze, jakie zostały wydane na zakup i testy urządzenia, którego oprogramowanie naruszało licencję.

Najbardziej jednak istotne jest to, że sąd w swoim orzeczeniu potwierdził prawne znaczenie licencji GPL.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *